Trwa ładowanie...
04-11-2014 11:51

Astronomowie dostrzegli światło zodiakalne w innych systemach gwiazdowych

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował światło zodiakalne wokół dziewięciu pobliskich gwiazd. Pochodzi ono od światła gwiazdy odbitego przez cząstki pyłu powstałego w wyniku zderzeń pomiędzy małymi obiektami, takimi jak planetoidy i komety.

Astronomowie dostrzegli światło zodiakalne w innych systemach gwiazdowychŹródło: PAP, fot: ESO/L. Calçada
d258s15
d258s15

O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Światło zodiakalne znane jest z naszego rodzimego Układu Słonecznego. Można je zobaczyć na niebie w pobliżu Słońca jako słabą poświatę w obszarze bliskim ekliptyki (czyli gwiazdozbiorom zodiakalnym - stąd nazwa) tuż po zmierzchu, albo tuż przed świtem. Warunkiem jest bardzo ciemne niebo, bez widocznego Księżyca i bez pobliskich świateł miast. Światło zodiakalne powstaje na skutek odbicia światła słonecznego od niewielkich cząstek pyłu w przestrzeni międzyplanetarnej.

Występowanie światła zodiakalnego w innych systemach planetarnych nie jest niespodzianką, skoro występują w naszym układzie, to czemu nie miałoby go być także w innych - uważają naukowcy. Światło zodiakalne obserwowane w pobliżu innych gwiazd astronomowie nazywają światłem egzozodiakalnym, podobnie jak dla określenia planet krążących wokół innych niż Słońce gwiazd, stosują termin: egzoplanety.

Światło zodiakalne w pobliżu innych gwiazd obserwowano już wcześniej. Jednak tym razem oprócz pyłu, który służy w procesach powstawania planet, zaobserwowano także nowo utworzony pył powstały w kolizjach pomiędzy planetozymalami – niewielkimi, kilkukilometrowymi obiektami podobnymi do planetoid i komet, ale występującymi w najwcześniejszych etapach ewolucji układu planetarnego.

d258s15

Do swoich najnowszych obserwacji międzynarodowy zespół naukowców użył interferometru VLTI (Very Large Telescope Interferometer), pracującego w Obserwatorium Paranal w Chile, w ramach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). W zakresie bliskiej podczerwieni obserwowano 92 wyselekcjonowane gwiazdy. Celem było badanie światła egzozodiakalnego w pobliżu "stref życia" wokół tych gwiazd, czyli obszarów, w których na powierzchni planet może występować woda w stanie ciekłym.

W przypadku dziewięciu gwiazd udało się zaobserwować bardzo jasne światło egzozodiakalne. Jest to ekstremalna wersja światła zodiakalnego z Układu Słonecznego - tysiąc razy jaśniejsza.

Naukowcy sądzą, że skoro na takim poziomie jasności światła zodiakalnego udało się je wykryć w stosunkowo dużej liczbie przypadków, to nieco słabsze wersje muszą być jeszcze powszechniejsze. Może to powodować problemy w przyszłych badaniach planet pozasłonecznych podobnych do Ziemi, gdyż światło zodiakalne będzie przeszkadzać w poznawaniu własności planet.

Wyniki badań opisano w artykule naukowym, który ukazał się w czasopiśmie "Astronomy & Astrophysics".

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d258s15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258s15
Więcej tematów