Trwa ładowanie...
21-03-2008 04:15

Astronauci testują nową metodę naprawy poszycia wahadłowców

Dwóch astronautów promu kosmicznego Endeavour wyszło w nocy z czwartku na piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną, aby przetestować nową metodę naprawy termoizolacyjnego poszycia wahadłowców.

Astronauci testują nową metodę naprawy poszycia wahadłowcówŹródło: AFP
d4b369u
d4b369u

To już czwarty spacer załogi promu, odkąd tydzień temu przybyła ona na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Tym razem kosmonauci wyposażeni są w specjalny pistolet do wyciskania i ultranowoczesny kit, za pomocą których na próbę łatają izolację. Naprawą zajmuje się Michael Foreman, a asystuje mu Robert Behnken.

Uszkodzenie powłoki termicznej było przyczyną tragicznej katastrofy promu Columbia w 2003 r., który rozpadł się w atmosferze podchodząc do lądowania. Od tamtej pory NASA szuka sposobu na naprawę podobnych usterek jeszcze przed zejściem na Ziemię.

Inżynierów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przede wszystkim interesuje, jak łososiowej barwy kit zachowa się w czasie powrotu na Ziemię. Próbki po lądowaniu zostaną dokładnie zbadane i poddane ocenie, czy metoda nadaje się do wykorzystania.

Receptura kitu jest ściśle tajna, ale kierownik lotu Mike Moses zdradził, że substancja powstała na bazie silikonu z dodatkiem polimeru alkoholu.

d4b369u

Z tymi wszystkimi bąbelkami w środku wygląda to jak kromka chleba - tak Foreman relacjonował naprawę przez radio.

Endeavour z siedmioosobową załogą w zeszły czwartek zacumował na ISS, dostarczając na miejsce fragment japońskiego kompleksu naukowo-badawczego Kibo. Obecna misja amerykańskiego wahadłowca ma trwać 16 dni. Do końca misji astronautom pozostał jeszcze jeden planowany spacer w przestrzeni kosmicznej.

Lot promu to drugi z planowanych w tym roku aż sześciu rejsów amerykańskich wahadłowców, w tym pięciu w kierunku ISS.

Obecnie NASA ma do dyspozycji trzy wahadłowce: Atlantis, Endeavour i Discovery, jednak w 2010 roku wszystkie mają zostać wycofane z eksploatacji. Firma Lockheed Martin pracuje nad nowym promem kosmicznym Orion, jednak będzie on gotowy do lotów najwcześniej w 2014 roku.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj