Trwa ładowanie...

AstraZeneca. Zanieczyszczenia w szczepionce. Odkrycie niemieckich naukowców

Zanieczyszczenia białkowe w szczepionce firmy AstraZeneca odkryli niemieccy naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Ulm. Teraz planują oni zbadać wynikające z tego ewentualne czynniki ryzyka.

Share
Naukowcy odkryli zanieczyszczenia białkowe w szczepionce firmy AstraZeneca
Naukowcy odkryli zanieczyszczenia białkowe w szczepionce firmy AstraZenecaŹródło: GETTY, Fot: Marcos del Mazo
d21x59y

Naukowcy analizujący szczepionkę firmy AstraZeneca odkryli w niej zanieczyszczenia białkowe. Badacze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Ulm podkreślają jednak, że na razie nie wiadomo czy może mieć to wpływ na skuteczność preparatu i czy ma to związek z niepożądanymi odczynami. Wyjaśnić muszą to kolejne badania.

"Zawartość białka w dawce szczepionki była jednak wyraźnie wyższa od teoretycznie oczekiwanej" - podała w czwartek agencja dpa.

d21x59y

Znalezione zanieczyszczenia

Według badań w szczepionce zidentyfikowano białka ludzkie i wirusowe, zwłaszcza tzw. białka szoku cieplnego. W trzech analizowanych partiach znaleziono ich ponad tysiąc.

Jak tłumaczy kierujący badaniami Stefan Kochanek, większość z nich nie powinna mieć negatywnego wpływu na osoby zaszczepione. - Wiadomo jednak, że pozakomórkowe białka szoku cieplnego modulują wrodzone i nabyte reakcje immunologiczne oraz wzmacniają istniejące reakcje zapalne. Zostały one również powiązane z reakcjami autoimmunologicznymi - podkreślił naukowiec.

Stefan Kochanek stwierdził także, że obecność tych białek może wskazywać na niewłaściwe procedury kontroli jakości.

Szczepienia na COVID-19. Dla kogo obowiązkowe? Ekspert wskazał bez wahania

EMA się pomyliła?

Badania naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Ulm skomentował wirusolog prof. Alexander Kekulé. Uważa on, że odkryte zanieczyszczenia nie powinny stanowić bezpośredniego zagrożenie dla zdrowia zaszczepionych. - To, że jest skażona, nie oznacza, że jest w niej coś szkodliwego - powiedział wirusolog.

d21x59y

Zdaniem prof. Kekulé zastanawiający jest jednak fakt, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie zauważyła problemu podczas testów. Uważa on, że gdyby te informacje wypłynęły wcześniej, to preparat mógłby nie zostać dopuszczony do obrotu w Europie. - EMA ma teraz problem - stwierdził wirusolog.

Oświadczenie producenta

Firma AstraZeneca, odnosząc się do tego badania zapewniła, że białka pozostające w szczepionce są na bezpiecznym, a niekiedy niższym poziomie niż w innych, podobnie produkowanych preparatach.

Podkreślono, że nie da się osiągnąć stuprocentowej czystości, a firma pracuje w oparciu o najwyższe światowe standardy.

d21x59y

Źródło: dpa/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21x59y

Podziel się opinią

Share
d21x59y
d21x59y
Więcej tematów