Trwa ładowanie...

Asteroida Apophis uderzy w Ziemię? Nowe wyliczenia naukowców

Wcześniej wykluczano taką możliwość, jednak teraz naukowcy wyliczyli, że asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi, może wejść na kolizyjny tor z planetą.

Share
Jest ryzyko zderzenia z Ziemią
Jest ryzyko zderzenia z ZiemiąŹródło: East News
d33qzcv

Apophis to 300-metrowa asteroida, która w najbliższych dekadach zbliży się do Ziemi dwa razy. Pierwszy raz nastąpi to w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Będziemy ją wtedy mogli zobaczyć gołym okiem. Dotychczasowe wyliczenia wykluczają jej zderzenie z Ziemią.

Drugie zbliżenie asteroidy do naszej planety będzie miało miejsce w 2068 roku. W tym przypadku naukowcy również zapowiadali, że nie ma ryzyka kolizji. Teraz jednak się to zmieniło. Badacze z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory ogłosili, że ryzyko wejścia na kolizyjny tor z Ziemią jednak istnieje.

Na asteroidzie wykryto bowiem tzw. efekt Jarkowskiego. Polega na nierównomiernym wypromieniowywaniu ciepła przez kosmiczny obiekt, przez co powstaje bardzo słaba siła, która jednak wpływa na tor jego lotu.

d33qzcv

- Asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 roku wchodził w grę - twierdzi autor odkrycia dr Dave Tholen.

Asteroida Apophis nabiera prędkości. Niebezpiecznie zbliża się do Ziemi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33qzcv

Podziel się opinią

Share
d33qzcv
d33qzcv
Więcej tematów