ASF. Odstrzał dzików w Trójmieście. W Wielkopolsce będzie płot
ASF, czyli afrykański pomór świń, rozprzestrzenia się w zachodniej i północnej Polsce. Władze podejmują radykalne kroki w celu opanowania epidemii. W lasach Trójmiasta do akcji wejdą myśliwi.
21.11.2019 | aktual.: 22.11.2019 06:45
Gdańsk. Odstrzał dzików już w listopadzie
W lasach Gdańska i okolic, ze względu na ASF, odbędą się trzy odstrzały redukcyjne dzików – podaje portal trojmiasto.pl. Myśliwi ruszą do akcji 21 listopada, 5 grudnia i 23 grudnia w godzinach 7.30-15.30 na terenie obwodu łowieckiego nr 69, w leśnictwach Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo. Od dwóch miesięcy Gdańsk należy do żółtej strefy ze względu na przypadki ASF w regionie.
ASF w Wielkopolsce. Rząd zbuduje płot
Na początku listopada ASF wykryto w województwie lubuskim, blisko granicy z województwem wielkopolskim. W Wielkopolsce żyje prawie 1/3 z ponad 10 milionów świń w Polsce. Zaniepokojeni hodowcy zwrócili się do rządu z prośbą o powołanie rzecznika ds. ASF i bardziej zdecydowanej walki z epidemią.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział budowę płotu oddzielającego województwo wielkopolskie od lubuskiego. – Pierwsza decyzja sztabu kryzysowego była, że grodzimy płot 36 km. Pojawiły się ogniska choroby na granicy tego terenu, dlatego została podjęta decyzja o powiększeniu ogrodzenia. Jeżeli będzie trzeba wydłużyć ten płot, to tak się stanie – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski w Radiu Poznań. Tymczasem hodowcy proszą o odstrzał dzików także w Wielkopolsce. Odstrzał sanitarny dzików wprowadzono ostatnio także w Warszawie.
21 listopada nadeszły informacje o kolejnych padłych dzikach w województwie lubuskim. Ich łączna liczba wzrosła do 22. Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej "Forum Tch" złożyło zawiadomienie do prokuratury, że jedna z ubojni w powiecie rawickim mogła dopuścić się celowego szerzenia ASF, by skupować świnie po zaniżonych cenach – podał portal cenyrolnicze.pl.
ASF – co to takiego?
ASF, po angielsku african swine fever, czyli afrykański pomór świń, to choroba wirusowa, na którą zapadają dziki, świnie i świniodziki (mieszańce obu gatunków). Wirus nie zagraża ludziom, prowadzi jednak do śmierci całych stad dzików i – w razie zakażenia i braku leczenia – całych hodowli świń. Trzoda chlewna może się zarazić choćby od kontaktu ze ściółką, której dotykał chory dzik. Dlatego bardzo ważna jest izolacja świń od potencjalnie zakażonych dzików.
ASF w Polsce napotykamy od 2014 roku. W naszym kraju powstało kilka tysięcy ognisk wirusa, przede wszystkim w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.
Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl