placeholder_28lj8n

ASF – koszt utylizacji dzika wynosi nawet do 1500 złotych za sztukę

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podliczyło straty – w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) koszt utylizacji padłego dzika wynosi nawet 1500 zł za sztukę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ASF – koszt utylizacji dzika wynosi nawet do 1500 zł/szt.
ASF – koszt utylizacji dzika wynosi nawet do 1500 zł/szt. (iStock.com)
placeholder_28lj8n

Zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie padłych zwierząt gospodarskich, w tym padłej trzody chlewnej, dofinansowane jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podobnie za zbieranie i utylizację padłych dzików z obszarów występowania ASF odpowiedzialne jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według danych MRiRW na przestrzeni ostatnich lat – od 2014 do 2017 roku, ceny za utylizację jednego padłego zwierzęcia znacznie wzrosła.

ASF - ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało raport

W 2014 roku za utylizację świń w ogniskach ASF Ministerstwo Rolnictwa zapłaciło 90,5 tys. złotych, a za utylizację dzików ponad 147 tys. złotych. W 2017 ceny te znacznie wzrosły. Za utylizację świń w ogniskach ASF MRiRW zapłaciło 1 096 931 złotych, a za utylizację dzików blisko 83,5 tys. złotych. Jednak tym razem koszt utylizacji jednego dzika wahał się w granicach od 100 do 1500 złotych.

placeholder_28lj8n

Skąd taka różnica w cenie? Zależy to of regionu, liczby zwierząt zgłaszanych do jednorazowego odbioru oraz dostępności firm zewnętrznych, które zajmują się podobnym działaniem na zlecenie MRiRW. Według procedur zebranego dzika należy zawsze transportować ze strefy zagrożenia bezpośrednio do zakładu utylizacyjnego.

Polub WP Wiadomości
placeholder_28lj8n
placeholder_28lj8n