Trwa ładowanie...
d3r59kr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Arsenij Jaceniuk: żądamy wycofania wojsk rosyjskich

Ukraina żąda od Rosji natychmiastowego wycofania żołnierzy z powrotem w miejsca ich stałego pobytu - oświadczył w sobotę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, podkreślając, że dopuszczane jest tylko pokojowe rozwiązanie kryzysu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arsenij Jaceniuk
Arsenij Jaceniuk (PAP/EPA)
d3r59kr

- Jeśli rząd Rosji niezwłocznie nie wycofa wojsk w miejsca stałej dyslokacji, odpowiedzialność za eskalację (kryzysu) będzie spoczywać na Federacji Rosyjskiej. My, jako rząd Ukrainy, nie robimy ani jednego kroku, który mógłby sprowokować konfrontację - podkreślił na posiedzeniu rządu.

Jak ocenił, "nieadekwatna obecność żołnierzy rosyjskich w autonomii (krymskiej) to nic innego jak prowokacja". Zaznaczył też, że jest to złamanie podstawowych warunków porozumienia o tymczasowym przebywaniu rosyjskiej floty czarnomorskiej na terytorium Ukrainy. I zaapelował: "Rosyjscy partnerzy, przestańcie prowokować społeczną i woskową konfrontację na Ukrainie!".

Jaceniuk przestrzegł "każdego, zarówno na Ukrainie, jak i na Krymie, przed siłową konfrontacją" i zaznaczył, że uważa za dopuszczalny "jedynie pokojowy sposób" rozwiązania kryzysu. Zapewnił, ze Ukraina nie ulegnie prowokacji i nie zareaguje metodami siłowymi.

d3r59kr

Podkreślił jednak także, że rząd Ukrainy będzie wypełniać swoje zobowiązania wobec wszystkich obywateli. - Nie porzucimy mieszkańców Krymu w żadnych warunkach - zapewnił, dodając: "Ukraina uczyni wszystko, abyśmy byli jednym państwem i aby bronić praw mniejszości narodowych".

Minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch oświadczył na posiedzeniu rządu, że rosyjskie siły zbrojne łamiąc podjęte zobowiązania przemieściły na Krym 8 wojskowych samolotów transportowych Ił-76, 10 śmigłowców Mi-8 i Mi-24 oraz około 30 transporterów opancerzonych BTR-80.

- Obserwujemy wzmacnianie sił i sprzętu wojskowego na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu. W ciągu ostatniej doby siły powietrzne Federacji Rosyjskiej drastycznie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy. W tym czasie wzmocniono siły o 6 tys. osób, co jest poważnym naruszeniem - podkreślił Teniuch.

Dodał, że żołnierze floty czarnomorskiej blokują budynki administracyjne i jednostki wojskowe, zaś w Teodozji żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali uzbrojonego rosyjskiego żołnierza, który próbował przeniknąć do jednostki wojskowej.

Szef resortu obrony powiedział, że ukraińskie jednostki wojskowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości i są gotowe się bronić.

d3r59kr

Podziel się opinią

Share

d3r59kr

d3r59kr
Więcej tematów