Armia turecka kontynuuje ofensywę na północy Iraku
Armia turecka kontynuuje
działania przeciwko kurdyjskim separatystom w północnym Iraku. W kierunku granicy turecko-irackiej zmierzała kolumna
ponad 40 pojazdów opancerzonych z nowymi żołnierzami, a tureckie
lotnictwo prowadziło naloty na bazy Kurdów w Iraku.
27.02.2008 | aktual.: 27.02.2008 10:43
Nowe działania - jak pisze agencja Associated Press - umożliwiła poprawa pogody w strefie walk, a przede wszystkim ustanie opadów śniegu, które spowolniły operację armii tureckiej.
Mimo ostrego protestu Bagdadu, Turcja powtarza, że działania przeciwko bazom Kurdów w północnym Iraku będą kontynuowane do czasu realizacji zakładanych celów.
We wtorek - po raz pierwszy od trwającej już sześć dni ofensywy - rząd Iraku opublikował utrzymane w niezwykle ostrym tonie oświadczenie, potępiając naruszenie granic kraju przez wojska tureckie i żądając od Ankary natychmiastowego wycofania żołnierzy.
Rząd w Bagdadzie wypowiedział się po nadzwyczajnym posiedzeniu kurdyjskiego regionalnego parlamentu, na którym wiceprzewodniczący zgromadzenia Kamal al-Kirkuki oskarżył rząd centralny Iraku, iż nie czyni nic by powstrzymać najazd turecki.
Turcja zareagowała wysłaniem do Bagdadu specjalnego emisariusza, mającego na miejscu wyjaśnić cele ofensywy. Ahmet Davutoglu - doradca tureckiego premiera ds. polityki zagranicznej, ma w środę spotkać się z szefem dyplomacji irackiej Kurdem Hosziarem Zebarim.
Oczekiwany w Ankarze - po rozmowach w Delhi - amerykański minister obrony Robert Gates oświadczył w Indiach, że w czasie planowanych na czwartek rozmów z przywódcami tureckimi zakomunikuje im, że armia turecka winna jak najszybciej zakończyć operację w Iraku, a cała akcje nie powinna trwać dłużej niż tydzień lub dwa tygodnie a w żadnym razie nie miesiące.
W ramach operacji przeciwko separatystom kurdyjskim w ubiegły czwartek na tereny północnego Iraku wkroczyło 10 tys. tureckich żołnierzy. Według Ankary, w walkach zginąć miało już 19 tureckich żołnierzy i ponad 150 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
Kurdowie od 1984 roku walczą przeciwko władzom w Ankarze o autonomię Kurdystanu na południowym wschodzie Turcji. USA, Unia Europejska oraz Turcja uznają PKK za organizację terrorystyczną. Turcja obarcza ją odpowiedzialnością za śmierć co najmniej 40 tys. ludzi.