PolskaArmia Krajowa: żołnierze AK nie są uznawani przez Rosję za kombatantów

Armia Krajowa: żołnierze AK nie są uznawani przez Rosję za kombatantów

Żołnierze Armii Krajowej nigdy nie byli uznawani przez Federację Rosyjską za kombatantów - przypominają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Federacja Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP w uchwale wyjaśniającej powody, dla których żołnierze AK nie jadą do Moskwy na obchody zakończenia II wojny światowej.

14.04.2005 | aktual.: 14.04.2005 20:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uchwałę przekazano w czwartek PAP.

"W wyniku porozumień trzech koalicjantów w Teheranie i Jałcie podjęte zostały działania określające zarówno powojenne granice państw jak i strefy wpływów. Europa Środkowa, w tym Polska, znalazła się w obszarze dominacji sowieckiej bez naszego udziału i pytania o zgodę. Narzucono nam obcy porządek społeczny, połączony z likwidacją wychodzących z konspiracji struktur niepodległościowych" - napisano w uchwale.

"Poczynając od 1944 roku cywilne władze Polskiego Państwa Podziemnego były pacyfikowane i likwidowane, a żołnierze Armii Krajowej ścigani i rozbrajani, gromadzeni w obozach opanowanych przez NKWD, masowo deportowani do Związku Sowieckiego i sądzeni według obcych praw" - podkreślili autorzy uchwały.

Według sygnatariuszy uchwały, "8 maja, zasłużone dla wielu narodów święto radości z pokonania wroga, dla nas pozostaje także symboliczną datą usankcjonowania drugiej, choć w innej formie, okupacji, rozpoczętej sowieckim najazdem na ziemie Rzeczpospolitej 17 września 1939 roku w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow".

W uchwale podkreślono pisze, że "8 maja czczony jest przez Żołnierzy Armii Krajowej nie jako Dzień Zwycięstwa i uzyskania wolności, lecz jako święto zakończenia działań zbrojnych z Niemcami". Tego dnia kombatanci AK - jak podkreślono w uchwale - "złożą w całym kraju kwiaty pod pomnikami ofiar wojny i powojennych prześladowań".

Federacja stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP zrzesza 15 organizacji, w tym m.in. Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Bataliony Chłopskie, Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Młodocianych Więźniów Politycznych, b. więźniów okresu stalinowskiego.

Zaproszenia na uroczystości do Moskwy otrzymał Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (dawny ZBOWiD).

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)