Argentyna: aresztowania oficerów z okresu dyktatury
Argentyński sędzia nakazał aresztowanie 18 byłych funkcjonariuszy dyktatorskich rządów z lat 1976-83. Aresztowanie nastąpiło na prośbę hiszpańskiego sędziego Baltazara Garzona, który stara się o wydanie ich Hiszpanii.
19.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Aresztowanym Argentyńczykom Garzon zarzucił wielokrotne morderstwa, bezprawne aresztowania, także porwania, usuwanie ludzi i ludobójstwo po przejęciu rządów przez armię w 1976 r.
Po wprowadzeniu rządów armii w Argentynie, w następstwie gospodarczego i politycznego kryzysu, rozpoczęła się tzw. Brudna Wojna, polegająca na egzekucjach, terrorze, a wymierzona głównie w lewacką partyzantkę. W ramach tej wojny, do 1983 r. wojsko uśmierciło od 15 do 30 tys. osób.
Po przywróceniu rządów demokratycznych, wielu byłych oficerów zostało potem skazanych za pogwałcenia praw człowieka, ale mimo to zwolnionych z więzienia w wyniku kilku amnestii. W ostatnich miesiącach rząd Argentyny odrzucił kilka żądań ekstradycji - w tym z Włoch i z Francji - kapitana marynarki Alfreda Astiza, osławionego dowódcy plutonu egzekucyjnego.
Centrolewicowy rząd prezydenta Fernando de la Rua uznał, że zbrodnie popełnione w Argentynie mają być osądzone przez argentyński wymiar sprawiedliwości.
Hiszpański sędzia Baltazar Garzon prowadzi śledztwo przeciw prawie 150 Argentyńczykom podejrzanym o ludobójstwo, terroryzm i stosowanie tortur w latach wojskowej dyktatury.
Garzon stał się znany po tym, jak chciał postawić przed hiszpańskim sądem byłego chilijskiego dyktatora Augusta Pinocheta pod zarzutem - między innymi - stosowania tortur. (mag)