Areszty i więzienia do likwidacji. Przeniesionych zostanie 2 tys. osadzonych
Do końca marca zostanie zlikwidowanych 14 aresztów i więzień. Większość budynków jest bardzo starych, a ich utrzymywanie nieopłacalne.
Do likwidacji przeznaczono areszty w Zabrzu, Krakowie-Podgórzu i Lubaniu. Znikną też zakłady w Świnoujściu, Wałbrzychu, Nowej Soli czy Lesznie. – Więzienia, które w tym momencie funkcjonują, w większości są bardzo stare, połowa z nich to budynki jeszcze sprzed II wojny światowej – cytuje rzeczniczkę prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej mjr. Elżbietę Krakowską Radio ZET.
Elżbieta Krakowska dodała, że Służbie Więziennej nie opłaca się utrzymywać tych budynków. Zmiany nie oznaczają zwolnień funkcjonariuszy.
Obecnie w więzieniach przebywa 74 tys. osób, a miejsc jest ponad 83 tys. Jednocześnie w planach jest budowa trzech nowoczesnych więzień na około 1200 osób. Nowe zakłady karne będą w Sanoku, Brzegi i Dębie koło Kalisza.
Zobacz też: CBŚP wspólnie z BSW Służby Więziennej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą w więzieniu
Jak tłumaczył w zeszłym roku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wiele więzień "powinno być już muzeami". - Nie są one dostosowane do nowoczesnych czasów, dlatego staramy się zamykać te stare zakłady i na ich miejsce budować nowoczesne, których państwo nie będzie się wstydzić – mówił na konferencji prasowej w Sanoku.