Trwa ładowanie...
d3fqkob
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Aresztowano 600 osób, które chciały dostać się z Libii do Europy

Libijskie władze aresztowały ok. 600 osób, które przygotowywały się do przeprawy do Europy przez Morze Śródziemne - poinformowali przedstawiciele straży przybrzeżnej. Aresztowań dokonano w czasie obławy w rejonie Trypolisu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Setki osób zostały przewiezione do ośrodków w Trypolisie
Setki osób zostały przewiezione do ośrodków w Trypolisie (PAP/EPA, Fot: STR)
d3fqkob

Setki osób zostały przewiezione do ośrodków w Trypolisie, gdzie dostarczono im wodę i żywność.

Liczba imigrantów chcących dostać się do Europy z liczących 1770 km libijskich wybrzeży nie przestaje rosnąć od pogrążenia się Libii w chaosie po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku. Sytuację pogarsza rywalizacja w kraju dwóch rządów i parlamentów; na wewnętrznej niestabilności korzystają przemytnicy ludzi.

Wybrzeża libijskie są oddalone o ponad 300 km od włoskiej wyspy Lampedusa, dokąd średnio co tydzień próbują dotrzeć setki imigrantów z Afryki, Syrii i innych regionów dotkniętych konfliktem.

d3fqkob

Nieuznawane przez społeczność międzynarodową władze w Trypolisie w ostatnim czasie ogłosiły plan walki z nielegalną imigracją i przemytnikami ludzi, co zwiększyło liczbę zatrzymań.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE postanowili powołać misję wojskową wymierzoną w przemytników imigrantów na Morzu Śródziemnym. To element działań podejmowanych przez UE w odpowiedzi na rosnącą falę imigracji przez Morze Śródziemne oraz coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami.

Celem misji wojskowej ma być "zniszczenie modelu biznesowego przemytników, ich systemu działania, organizacji siatek, aby fizycznie uniemożliwić funkcjonowanie tym organizacjom przestępczym, które zarabiają na desperacji ludzkiej" - wyjaśniała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

d3fqkob

Podziel się opinią

Share

d3fqkob

d3fqkob
Więcej tematów