PolskaAresztować posła Bondę

Aresztować posła Bondę

Sąd Rejonowy w Goleniowie (Zachodniopomorskie) postanowił wystąpić do marszałka Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na aresztowanie posła Ryszarda Bondy (niezrz.) na jeden miesiąc za utrudnianie postępowania karnego. Zdaniem sądu, poseł celowo i świadomie unika odpowiedzialności karnej.

W czwartek Bonda, oskarżony o przywłaszczenie 27 tys. ton zboża o wartości 11 mln zł, nie stawił się na rozprawie. Adwokat posła, mecenas Andrzej Łęczyński, przedstawił sędziemu zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że jego klient od wtorku przebywa w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Sędzia Paweł Balcerowicz zweryfikował te informacje u lekarza prowadzącego i ustalił, że Ryszard Bonda nie zgłosił się do szpitala z nagłym schorzeniem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej, a z chorobą wieńcową, która została wykluczona. Poseł jeszcze w czwartek ma być wypisany ze szpitala.

Oskarżony ewidentnie utrudnia prowadzone przeciwko niemu postępowanie. Nie stawia się na rozprawy, przedkładając zaświadczenia lekarskie o swojej chorobie, w trakcie której był w stanie osobiście podpisać akt notarialny w kancelarii, albo o pobytach w szpitalu, które nie były spowodowane nagłymi zdarzeniami i oskarżony mógł być hospitalizowany w innym terminie - ocenił sędzia Balcerowicz.

Od grudnia proces w sprawie tzw. afery zbożowej, w której Bonda jest głównym oskarżonym, nie rozpoczął się już czterokrotnie. W pierwszym terminie pełnomocnik Bondy przedstawił sędziemu dokumenty świadczące, że poseł cierpi na przepuklinę i nadciśnienie tętnicze, w drugim, że leży w szpitalu. Trzecia rozprawa została odwołana, ponieważ Bondę na zlecenie sądu badali biegli. W połowie kwietnia lekarze stwierdzili, że może brać udział w czynnościach procesowych.

Ryszard Bonda celem uniknięcia odpowiedzialności karnej, wiedząc z dużym wyprzedzeniem o terminie rozpraw sądowych, z pełną świadomością planował badania, które akurat pokrywały się z terminem rozpraw. Trzykrotna nieobecność oskarżonego nie była więc przypadkowa - uzasadnił sędzia.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zarzuciła posłowi Bondzie, że między styczniem a czerwcem 2003 r. przywłaszczył 13 tys. ton pszenicy i żyta z państwowych rezerw oraz 14 tys. ton ziarna należącego do prywatnych przedsiębiorców. Bonda był zobowiązany do przechowywania ziarna na podstawie umów z Agencją Rynku Rolnego (ARR).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)