ŚwiatArchiwum ofiar III Rzeszy dostępne dla naukowców

Archiwum ofiar III Rzeszy dostępne dla naukowców

Największe na świecie archiwum dokumentów dotyczących ofiar III Rzeszy w Bad Arolsen (Hesja) zostało oficjalnie i uroczyście udostępnione naukowcom oraz innym zainteresowanym osobom z całego świata.

30.04.2008 13:25

Biuro Służby Poszukiwawczej Czerwonego Krzyża dysponuje danymi osobowymi ponad 17,5 mln więźniów obozów koncentracyjnych, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i wywózek. Odegrało ono olbrzymią rolę w trwającej przez cały okres powojenny akcji poszukiwania i łączenia rodzin.

Do niedawna dostęp do ponad 50 milionów akt miały głównie ofiary narodowego socjalizmu oraz ich rodziny, gdy potrzebowały np. dokumentów uprawniających do świadczeń socjalnych bądź odszkodowań za pracę przymusową i niewolniczą.

Ograniczenie dostępu do archiwum po jego utworzeniu uzasadniano koniecznością ochrony prywatnych informacji na temat ofiar.

Zawarte w zeszłym roku porozumienie pomiędzy krajami należącymi do Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej, jak również digitalizacja dokumentów, umożliwiło po ponad 60 latach otwarcie archiwów dla historyków, dziennikarzy i innych zainteresowanych osób z całego świata.

Międzynarodowa Służba Poszukiwawcza zaczęła już przekazywanie na nośnikach elektronicznych do krajów członkowskich kopii swoich zasobów archiwalnych.

Ponad 60 lat po II wojnie światowej los wielu jej ofiar nie został wyjaśniony. Co miesiąc do MSP trafia prawie 880 wniosków o udostępnienie dokumentów.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)