Archiwum Jeziorańskiego trafi w całości do Ossolineum
Do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu trafiła kolejna część archiwum zmarłego w ubiegłym tygodniu Jana Nowaka-Jeziorańskiego - poinformował dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko. Do Wrocławia - zgodnie z wolą Jeziorańskiego - trafią wszystkie jego dokumenty, obrazy, ryciny i pamiątki historyczne, które zbierał przez całe życie.
27.01.2005 | aktual.: 27.01.2005 17:24
Juzwenko nie chciał zdradzić, co konkretnie przywieziono do Wrocławia. Przyjechały zbiory sztuki i druga część archiwum, które zbierał Jan Nowak-Jeziorański - mówił Juzwenko. Wśród dokumentów są na pewno pamiątki związane z powstaniem styczniowym.
W placówce znajdują się już dokumenty Nowaka-Jeziorańskiego dotyczące jego działalności w Radiu Wolna Europa. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum wyda książkę o działalności Jeziorańskiego w sprawie wejścia Polski do NATO. Będzie to zbiór jego dokumentów z lat 1993-98.
Jan Nowak-Jeziorański był bardzo blisko związany z Wrocławiem. W 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Był również doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy w 2001 roku powstało Kolegium Europy Wschodniej. Jego celem jest przede wszystkim "budowanie mostów pomiędzy narodami, które przed rozbiorami żyły pod wspólnym dachem Rzeczypospolitej: Polakami, Ukraińcami i Litwinami". W marcu w Kolegium otwarta zostanie wystawa "Jan Nowak-Jeziorański. Świadek historii".
W ubiegłym roku we Wrocławiu ustanowiono nagrodę im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego; jako pierwszy otrzymał ją Tadeusz Mazowiecki. Nagroda wręczana będzie co roku osobie lub instytucji za "myślenie o państwie jako dobru wspólnym" 4 czerwca.
Legendarny Kurier z Warszawy wspierał też budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy (dolnośląskie) oraz ściśle z nim związanego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE".