Archidiecezje będą chronić dzieci. "To się nie może więcej wydarzyć"
Dwie archidiecezje, katowicka i gliwicka, wprowadzą od początku roku szkolnego nowe zasady, które mają chronić m.in. dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem. - To się nie powinno było zdarzyć. To się nie może wydarzyć więcej - powiedział metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.
Arcybiskup Wiktor Skworc przemawiał podczas powitania uczestników Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt w Piekarach Śląskich. Powiedział wtedy, że archidiecezja katowicka i gliwicka przyjęły zasady, które mają chronić osoby bezradne przed wykorzystywaniem. Nie tylko dzieci i młodzież, ale też np. osoby niepełnosprawne.
- Możemy też dodać, iż staramy się, aby dzieci były bardziej bezpieczne i chronione przed przestępstwami i nadużyciami. Właśnie w archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej zostały opracowane i wydane zasady ochrony dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem - powiedział abp Skworc.
Poinformował, że zasady wejdą w życie wraz z początkiem nowego roku szkolengo. Wszyscy pracujący w Kościele, albo w imieniu Kościoła w szkole, czy też inni, który pracują z "najbardziej bezbronnymi" grupami społecznymi, zostaną zobowiązani do ich ścisłego przestrzegania.
- To znaczący krok w kierunku bezpiecznego środowiska dla dzieci. Dlatego też zachęcam - jako że wszyscy tworzymy Kościół - do zapoznania się z tymi regulacjami, do ich przestrzegania, aby przestrzeń Kościoła dla dzieci i młodzieży była bezpieczna - podkreślał Skworc.
"Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu"
Dokument nosi tytuł "Świadomość, zapobieganie, reagowanie". We wstępie można przeczytać: "Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach"
I dalej: "Musimy się uczyć głębokiego współczucia wobec ofiar - takiego, które każe płakać wraz z nimi, ale też wraz z nimi się gniewać: To się nie powinno było zdarzyć. To się nie może wydarzyć więcej.
Jak ocenił Skworc, ostatnie zdanie wyraża zadanie, które obecnie stoi przed Kościołem. - To się nie może więcej wydarzyć! - powtarzał. - Aby tak było, działania prewencyjne, zapobiegawcze, zostaną dostosowane do sytuacji naszych parafii, ruchów, duszpasterstw, ale też te zasady powinny zostać powszechnie przyjęte, i o to was proszę.