Archeolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu już blisko 1300 eksponatów
W ostatnich dniach na Starym Rynku archeologom udało się wykopać konstrukcję drewnianej drogi, po której jeździły wozy, aby nie utknąć w błocie. To jedno z blisko 1300 cennych zabytków, które udało się odnaleźć.
07.07.2015 | aktual.: 07.07.2015 10:34
Wykopaliska na płycie Starego Rynku trwają już od dwóch miesięcy. Z ziemi wydobyto już 1261 artefaktów - wśród nich znaleźć można m.in. liczman norymberski, około 300 monet, liczne elementy broni czy odzieży, kupieckie odważniki oraz akcesoria ozdobne.
Jednym z ostatnich eksponatów, które udało się wykopać, jest droga – pomost.
- Przyczyną jej powstania była przede wszystkim konieczność utwardzenia nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych, by móc przejechać wozem czy przejść nie brnąc w błocie – wyjaśniają archeolodzy. – Warstwa, w której kopiemy, składa się z ciemnobrunatnej próchnicy z dużą ilością nierozłożonej materii organicznej (słoma, drewno, skóry), każdy deszcz powoduje, że błoto sięga kostek, tak było i w przeszłości. Zarówno buty chodzących, jak i koła małych wózków dzięki tego typu konstrukcjom były wolne od naleciałości aglomeracji miejskiej – dodają.
Droga dochodziła do głównego traktu, który przebiegał od Bramy Wrocławskiej do Bramy Wronieckiej. Jej szerokość to około dwa metry. Zbudowano ją w ten sposób, że na poprzeczne dźwigary zabezpieczające przed zapadaniem się w podłoże kładziono wzdłużne legary - te dodatkowo stabilizowano pionowo wbitymi w podłoże kołkami i kamieniami. Brakuje jedynie nawierzchni, którą układano z drewna.
- Drogę wykonano z różnych gatunków drewna, niektóre z nich to wykorzystywane wtórnie elementy z rozbiórki domów. Z tej przyczyny nieco trudniej będzie nam przeprowadzać badania dendrochronologiczne – przyznają archeolodzy.
Po zakończeniu prac przed ratuszem archeolodzy przeniosą się pod kamieniczki pomiędzy pałacem Działyńskich a Wagą Miejską. Trzecim i ostatnim etapem wykopalisk będzie obszar obok fontanny Bamberki. W sumie łączna powierzchnia wykopów wyniesie 234 metry kwadratowe.
Prace archeologiczne na Starym Rynku potrwają do połowy grudnia tego roku.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .