Trwa ładowanie...

Archeolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu już blisko 1300 eksponatów

W ostatnich dniach na Starym Rynku archeologom udało się wykopać konstrukcję drewnianej drogi, po której jeździły wozy, aby nie utknąć w błocie. To jedno z blisko 1300 cennych zabytków, które udało się odnaleźć.

Share
Archeolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu już blisko 1300 eksponatów
Źródło: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, fot: Kateriny Zisopulu-Bleja
d3ncr5n

Wykopaliska na płycie Starego Rynku trwają już od dwóch miesięcy. Z ziemi wydobyto już 1261 artefaktów - wśród nich znaleźć można m.in. liczman norymberski, około 300 monet, liczne elementy broni czy odzieży, kupieckie odważniki oraz akcesoria ozdobne.

Jednym z ostatnich eksponatów, które udało się wykopać, jest droga – pomost.

- Przyczyną jej powstania była przede wszystkim konieczność utwardzenia nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych, by móc przejechać wozem czy przejść nie brnąc w błocie – wyjaśniają archeolodzy. – Warstwa, w której kopiemy, składa się z ciemnobrunatnej próchnicy z dużą ilością nierozłożonej materii organicznej (słoma, drewno, skóry), każdy deszcz powoduje, że błoto sięga kostek, tak było i w przeszłości. Zarówno buty chodzących, jak i koła małych wózków dzięki tego typu konstrukcjom były wolne od naleciałości aglomeracji miejskiej – dodają.

d3ncr5n

Droga dochodziła do głównego traktu, który przebiegał od Bramy Wrocławskiej do Bramy Wronieckiej. Jej szerokość to około dwa metry. Zbudowano ją w ten sposób, że na poprzeczne dźwigary zabezpieczające przed zapadaniem się w podłoże kładziono wzdłużne legary - te dodatkowo stabilizowano pionowo wbitymi w podłoże kołkami i kamieniami. Brakuje jedynie nawierzchni, którą układano z drewna.

- Drogę wykonano z różnych gatunków drewna, niektóre z nich to wykorzystywane wtórnie elementy z rozbiórki domów. Z tej przyczyny nieco trudniej będzie nam przeprowadzać badania dendrochronologiczne – przyznają archeolodzy.

Po zakończeniu prac przed ratuszem archeolodzy przeniosą się pod kamieniczki pomiędzy pałacem Działyńskich a Wagą Miejską. Trzecim i ostatnim etapem wykopalisk będzie obszar obok fontanny Bamberki. W sumie łączna powierzchnia wykopów wyniesie 234 metry kwadratowe.

Prace archeologiczne na Starym Rynku potrwają do połowy grudnia tego roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3ncr5n

Podziel się opinią

Share
d3ncr5n
d3ncr5n
Więcej tematów