Trwa ładowanie...
d378qb7

Arabska telewizja Al. Jazeera atakuje polski rząd

Al Jazeera w wyemitowanym dokumencie pt. "Poles Apart", krytykuje wprowadzane ostatnio przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany oraz stosunek Polaków do imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arabska telewizja Al. Jazeera atakuje polski rząd
(Al Jazeera)
d378qb7

"Kiedyś pod komunistyczną dyktaturą, teraz Polskę uważa się za sukces demokracji. Ale czy nie jest ona zagrożona? Przez nowe nacjonalistyczne rządy, które wpadły w pogłębiający się kryzys konstytucyjny, wzrastającą ksenofobię i nietolerancję rasową, niektórzy obawiają się, że poszerzające się podziały mogą okazać się zgubne dla przyszłej stabilności. My dowiedzieliśmy się dlaczego niektóre z krajów Unii Europejskiej, sąsiadujące z Polską są obecnie głęboko zaniepokojone" - rozpoczyna się reportaż.

Dokument rozpoczyna się ujęciem manifestacji narodowców we Wrocławiu, którym towarzyszą słowa lektora: "to był chłodny spektakl przypominający nazistowskie Niemcy, kiedy tłum nacjonalistów, zebranych przed ratuszem miejskim Wrocławia, krzyczał ‘Bóg, Honor, Ojczyzna” a następnie podpalił kukłę żyda". "Ten spektakl odbył się zaledwie dwa tygodnie po tym jak do władzy doszła nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość" - komentował lektor.

Al. Jazeera łączy dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości ze wzrostem nastrojów nacjonalistycznych w Polsce. Reporterzy tłumaczą, że jest to wynikiem kryzysu imigracyjnego w Europie.

d378qb7

Polskim politykiem, który występuje w materiale filmowym jest Robert Winnicki. Wypowiada się, mówiąc: "Islam jest religią niezwykle ekspansywną czasami niezwykle agresywną. Środkowoeuropejskie (narody), takie jak Polacy mają szansę przetrwać. W przeciwieństwie do wielu narodów zachodnioeuropejskich, które niestety w moim przekonaniu, o ile nie nastąpi tam jakieś społeczne trzęsienie ziemi, po prostu demograficznie, kulturowo pod naporem islamu zginą."

Autorzy filmu łączą Winnickiego z PiS. Mówią że PiS i Winnicki mają wiele wspólnych poglądów i pozostają w dobrych stosunkach.

W swoim materiale autorzy poruszają także temat zmian, jakie wprowadza PiS. Lektor tłumaczy, że w ciągu ostatnich miesięcy Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło wiele kontrowersyjnych przepisów przeważnie podczas "nocnych posiedzeń". Pojawiają się także tematy: zamieszania związanego z Trybunałem Konstytucyjnym czy zmian personalnych w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu.

W reportażu przedstawione zostały ponadto relacje osób, które zostały zaatakowane w Polsce na tle rasowym. Jego autorzy konkludują, że to czego nacjonaliści w Polsce najbardziej się obawiają, to uchodźcy.

d378qb7

Podziel się opinią

Share

d378qb7

d378qb7
Więcej tematów