Trwa ładowanie...
d3oe3sl
IAR

Arabia Saudyjska: kobiety w wyborach

Te wybory nie mają większego znaczenia politycznego, ale określane są mianem historycznych. Po raz pierwszy do urn w Arabii Saudyjskiej mogą pójść kobiety. Mają one zarówno czynne, jak i bierne prawo wyborcze, co oznacza, że kobiety znalazły się także wśród kandydatek w saudyjskich wyborach lokalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saudyjskie kobiety
Saudyjskie kobiety (AFP, Fot: Fayez Nureldine)
d3oe3sl

Już same wybory są w Arabii Saudyjskiej rzadkością. Dzisiejsze to trzeci przypadek w historii, kiedy mieszkańcy sunnickiego królestwa idą do urn. Pierwszy raz uczestniczą w nich także kobiety.

- Oczywiście, poparłam kandydatkę-kobietę. To dla nas wspaniała wiadomość i nadzieja, że w przyszłości kobiety będą uczestniczyć we wszystkich sferach życia publicznego - mówiła jedna z głosujących w Rijadzie Dżawaher.

W wyborach lokalnych startuje niemal 6 tysięcy mężczyzn i prawie tysiąc kobiet. Także wśród uprawnionych do głosowania przewagę mają mężczyźni - zarejestrowało się ich 1 milion 300 tysięcy, a kobiet 10 razy mniej. Saudyjskie aktywistki podkreślają jednak, że to dobry początek walki o swoje prawa.

d3oe3sl

Decyzję o udziale kobiet w wyborach podjął zmarły w ubiegłym roku król Abdullah. Także on mianował 30 Saudyjek do swojej rady doradczej.

Arabia Saudyjska to monarchia, w której obowiązuje muzułmańskie prawo szariatu. Kobiety mają wyraźnie ograniczoną rolę w społeczeństwie. To jedyne państwo, gdzie kobietom nie wolno prowadzić samochodów.

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów