Trwa ładowanie...

Apelacja Rzecznik Praw Dziecka ws. rodziny 16-latka, który popełnił samobójstwo

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak złożył apelację od decyzji suwalskiego sądu, który nakazał rozdzielić dzieci jednej z rodzin i umieścić je w domu dziecka oraz rodzinie zastępczej. Jedno z dzieci, 16-letni chłopiec, popełnił potem samobójstwo.

Share
Apelacja Rzecznik Praw Dziecka ws. rodziny 16-latka, który popełnił samobójstwo
Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3wjrdj

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, do sądu wpłynęła apelacja RPD, który chce cofnięcia decyzji o umieszczeniu dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz rodzinie zastępczej i przekazania ich matce.

Walczuk dodał, że rzecznik chce objęcia rodziny dozorem kuratora oraz przyznanie jej asystenta rodziny. Kolejnym postulatem rzecznika jest, by zobowiązać matkę do skorzystania z zajęć, które pomogą jej w radzeniu sobie z kierowaniem rodziną. Nie ma jeszcze terminu rozpoznania tej apelacji.

d3wjrdj

7 stycznia w Centrum Interwencji Kryzysowej w Suwałkach powiesił się 16-letni Sebastian, który 31 grudnia ub. roku trafił tam z matką i rodzeństwem, bo rodzina została wyeksmitowana z mieszkania w Płocicznie k. Suwałk. Chłopak miał trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej i prawdopodobnie to było powodem samobójstwa.

Decyzją sądu trójka dzieci, w tym Sebastian, miała trafić do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Czwarte, niespełna 2-letnie dziecko, było na to zbyt małe, więc musiało trafić do rodziny zastępczej.

Sąd zdecydował o umieszczeniu tam dzieci, gdyż matka nie radziła sobie z ich wychowaniem i rodzina nie miała lokum. RPD Marek Michalak powołał zespół, który ma wyjaśnić sprawę. Michalak mówił dziennikarzom, że względy socjalne nie mogą być powodem, dla którego powinno rozdzielać się rodzinę.

Według rzecznika, do tragedii nie powinno dojść, gdyby wcześniej dokładnie przeanalizowano wszystkie informacje dotyczące tej rodziny. Dodał, że zabrakło współpracy kilku instytucji. Zaznaczył, że w rodzinie, której sprawa dotyczy, nie było zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia czy życia dzieci. W jego ocenie nieporadność życiowa nie wynikała z przyczyn "nie do usunięcia".

Prezydent Suwałk zaoferował pomoc rodzinie i sfinansowanie jej pobytu w ośrodku dla matek z dziećmi w Ełku, ale jak poinformował Walczuk, matka powiedziała, że nie chce przebywać w tym ośrodku.

d3wjrdj

Podziel się opinią

Share
d3wjrdj
d3wjrdj
Więcej tematów