Trwa ładowanie...
ddzax2c

Apel z Niemiec: okażmy Polsce cierpliwość

Europa wymaga od nas cierpliwości, Europa Wschodnia chwili oddechu. Groźby Brukseli pod adresem Polski za odmowę przyjmowania uchodźców mogą wyrządzić wiele szkód - pisze "Berliner Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apel z Niemiec: okażmy Polsce cierpliwość
(East News)
ddzax2c

"Czasami trzeba zrobić coś niewłaściwego, chociaż wiadomo, że to niesłuszne. Ponieważ właściwego akurat nie ma albo to, co właściwe, odczuwamy jako błąd" - dywaguje felietonistka "Berliner Zeitung" Brigitte Fehrle w komentarzu "Cierpliwości dla Europy!".

"Tak właśnie ma się grożenie przez KE Polsce, Węgrom i Czechom za ich odmawianie przyjmowania do siebie uchodźców. Co jednak groźby te zdziałają? W samej kwestii uchodźców nic” - konstatuje Fehrle. "W już chłodnym stosunku tych krajów do Europy mogą jednak wyrządzić wiele. Wiele szkód" - przestrzega.

Zobacz też: Fala krytyki w Polsce i na świecie po słowach premier Beaty Szydło

Komentatorka wskazuje na prowokującą odpowiedź premier Beaty Szydło na brukselskie groźby - jej kontrowersyjne wystąpienie na rocznicowych obchodach w Miejscu Pamięci Auschwitz. Jej zdaniem wypowiedź Szydło oznaczy tyle, co: "uchodźcy są ryzykiem dla naszego bezpieczeństwa, są równie niebezpieczni jak naziści".

ddzax2c

Podzielone i poszukujące

"Jak oddaliła się Polska od europejskiego ducha? Jak daleko są od niego Węgry Viktora Orbana? Daleko, gdyby było to wszystko" - pisze Fehrle. Jednak, jak zaznacza, w Polsce, na Węgrzech, w Czechach ludzie protestują przeciwko polityce rządów i na rzecz Europy.

"Kraje te są podzielone. Na swojej krótkiej drodze z socjalistycznej dyktatury do demokracji idą okrężnymi drogami, może popełniają błędy, są poszukującymi" - zauważa komentatorka "Berliner Zeitung". Jej wniosek to jednak apel o cierpliwość. "Okażmy cierpliwość wobec tych krajów i wobec Europy" - apeluje.

"My, Niemcy, jesteśmy współodpowiedzialni"

Brigitte Fehrle przypomina, że także w latach powstawania Unii Europejskiej podnosiły się sceptyczne głosy. I także dzisiaj sceptycy są we własnym kraju, czyli w Niemczech: Alternatywa dla Niemiec, część partii Lewica, ludzie nastawieni krytycznie do Europy.

ddzax2c

"My, Niemcy, współtworzyliśmy tę Europę, jesteśmy współodpowiedzialni za jej błędy strukturalne, za biurokrację, za braki w demokracji" - przypomina komentatorka i jak stwierdza dalej: "Wschodni Europejczycy mogą się przyłączyć lub dać sobie spokój. Ale wschodni Europejczycy są Europejczykami i chcą nimi być. Tyle, że najwyraźniej nie pod każdym warunkiem i nie za każdą cenę. Nie bądźmy więc małostkowi".

Nauka płynąca z Brexitu

Zdaniem publicystki także z Brexitu można się wiele nauczyć. Przede wszystkim tego, że Europejczycy nie są zainteresowani i nie chcą być odpowiedzialni za utracenie któregoś z krajów swojej wspólnoty. Dlatego jak najbardziej musimy się wtrącać, rozmawiać, jakkolwiek trudne byłyby to rozmowy. "Wszystko jest w toku. Jeszcze nie jest na przykład pewne, jak Wielka Brytania wystąpi z UE, czy w ogóle z niej wystąpi" - twierdzi komentatorka.

"Panujący obecnie chaos zawiera w sobie w tym samym stopniu ryzyko co nadzieję. Wielka Brytania pokazuje nam, jak demokratyczni, wybrani przez naród politycy z własnej słabości i dla własnych korzyści są w stanie zrujnować swoje demokracje, zamiast dbać o ich rozkwit. Europa Wschodnia potrzebuje dużo czasu, też oddechu w procesie integracji. Teraz wydaje się wszystko cofać. Ale to jeszcze nic nie znaczy" - konstatuje komentatorka "Berliner Zeitung".

ddzax2c

Opr. Elżbieta Stasik

Przeczytaj też:
"Sueddeutsche Zeitung" o przemówieniu Szydło w Auschwitz: "obrzydliwe"

ddzax2c

Podziel się opinią

Share

ddzax2c

ddzax2c
Więcej tematów