PolskaApel śląskiej służby zdrowia do premiera

Apel śląskiej służby zdrowia do premiera

Śląskie środowiska medyczne wystąpiły z apelem skierowanym do rządu premiera Donalda Tuska. Apel dotyczy katastrofalnej sytuacji finansowej w jakiej znalazła się śląska służba zdrowia.

"Zwracamy się o przyznanie środków na ochronę zdrowia w wysokości dającej gwarancję zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców województwa śląskiego" - napisali uczestnicy debaty, która odbyła się w Mikołowie i zgromadziła grono przedstawicieli poszczególnych placówek zdrowotnych od klinik przez szpitale wojewódzkie, powiatowe, przychodnie specjalistyczne i podstawową opiekę zdrowotną.

Apel podpisali m.in. rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Małecka-Tendera, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej Jacek Kozakiewicz oraz Halina Cierpiał przewodnicząca sekretariatu zdrowia śląsko-dąbrowskiej Solidarności, a także wielu wybitnych lekarzy i menedżerów ochrony zdrowia.

- Dyskusji towarzyszyła atmosfera powagi - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc jedna z organizatorek spotkania.

- Zwracano uwagę na zaniechania resortu zdrowia, w wyniku których utracono możliwość zwiększenia o ok. 2 mld zł środków finansowych na 2010 rok. Stało się tak wskutek rezygnacji z tzw. podatku Religi (OC), niefrasobliwej polityki lekowej, przekazania dodatkowych zadań do NFZ bez zabezpieczenia środków finansowych, np. na procedury wysokospecjalistyczne.

By poprawić sytuację uczestnicy debaty proponowali dofinansowanie NFZ z budżetu państwa, a w dalszej perspektywie podniesienie składki zdrowotnej z jednoczesnym reformowaniem systemowym opieki zdrowotnej w Polsce.

Podczas debaty przypomniano również, że nasz kraj jest na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o nakłady na służbę zdrowia. Odniesiono się też do aktualnych obietnic minister zdrowia Ewy Kopacz, która stwierdziła, że plan finansowy NFZ na przyszły rok będzie zmieniony i szpitale dostaną więcej pieniędzy.

- Niestety to, co obecnie proponuje minister Kopacz mieści się w aktualnym projekcie planu. Śląskowi nic to więc nie daje - ocenia Izabela Kloc, która jest członkiem sejmowej Komisji Finansów.

- Gdyby porównać plany innych województw to dyrektor naszego oddziału i tak dał na szpitale najwięcej. Ale poczekajmy na efekty zapowiedzianych zmian.
Poznamy je już dzisiaj, bo właśnie 14 grudnia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz ma przedstawić zmieniony plan finansowy.

Polecamy w wydaniu internetowym: Możemy pomóc Hospicjum Cordis

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)