Trwa ładowanie...

Apel o rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Cztery kraje ubiegające się o stałe
członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - Niemcy, Brazylia,
Japonia i Indie - wystąpiły ze wspólnym oświadczeniem
wzywającym do zreformowania ONZ i rozszerzenia samej Rady.

Apel o rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZŹródło: AFP
d1547p1
d1547p1

"Rada Bezpieczeństwa musi odzwierciedlać realia międzynarodowej wspólnoty XXI w." - głosi oświadczenie wydane po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Niemiec Joschki Fischera, premiera Japonii Junichiro Koizumiego, premiera Indii Manmohana Singha oraz prezydenta Brazylii Luiza Lula da Silva.

Rada Bezpieczeństwa składa się z pięciu członków stałych, które mają prawo weta - USA, W. Brytanii, Francji, Rosji i Chin - oraz 10 zmiennych wybieranych na dwa lata zgodnie z tzw. kluczem regionalnym.

"Rada Bezpieczeństwa musi być rozszerzona w obu kategoriach, członków stałych i niestałych, włączając kraje rozwijające się i rozwinięte jako nowych członków stałych. Musi być reprezentatywna, legalna i skuteczna" - głosi oświadczenie

Wszystkie cztery kraje ubiegające się o stałe członkostwo w Radzie podkreśliły, że "Afryka także musi mieć stałego reprezentanta w Radzie Bezpieczeństwa".

d1547p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1547p1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj