Trwa ładowanie...

Apel o pomoc ofiarom wycieku czerwonego szlamu

Premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Pal Schmitt, zaapelowali we wspólnym liście do wszystkich mieszkańców o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku ubiegłotygodniowego wycieku czerwonego szlamu - podał portal InfoRadio.hu.
Share
Apel o pomoc ofiarom wycieku czerwonego szlamu
Źródło: PAP/EPA
d2qb161

W liście premier i prezydent wzywają wszystkich Węgrów do przekazywania w miarę swoich możliwości datków na rzecz poszkodowanych w tej największej katastrofie ekologicznej w historii Węgier, które posłużą do stworzenia specjalnego funduszu.

Rzecznik Orbana, Peter Szijjarto powiedział, że władze chcą dostarczyć list do wszystkich gospodarstw domowych, a od poniedziałku ma on być drukowany w postaci darmowego ogłoszenia na portalach internetowych gazet węgierskich.

Jak dodał, dzięki pomocy byłego gubernatora Nowego Jorku George'a Patakiego już trzy organizacje w USA zbierają fundusze na ten cel: Amerykańska Koalicja Węgierska, Amerykańskie Towarzystwo Węgierskie oraz Katolicki Fundusz Pomocy Ofiarom Katastrof. Ta ostatnia organizacja zebrała do czwartku ponad 200 mln ft (2,8 mln zł).

d2qb161

Viktor Orban już 9 października - 5 dni po wycieku prawie miliona m sześc. toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier - zaapelował na portalu społecznościowym Facebook, aby wszyscy Węgrzy włączyli się w akcję pomocy poszkodowanym.

4 października pękł zbiornik należącej do firmy MAL huty aluminium w Ajka, co spowodowało wyciek około 700 tys. metrów sześciennych czerwonego szlamu, powstającego przy oczyszczaniu boksytu ze związków żelaza metodą ługowania. Szlam składa się głównie z nadających mu czerwoną barwę tlenków żelaza i ma właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu. Wyciek spustoszył trzy wioski, spowodował śmierć dziewięciu osób i obrażenia u ponad 150, a także zanieczyścił okoliczne rzeki.

d2qb161

Podziel się opinią

Share
d2qb161
d2qb161
Więcej tematów