Trwa ładowanie...
28-01-2015 09:10

Apel matki zakładnika Państwa Islamskiego do premiera Japonii

Matka japońskiego zakładnika, przetrzymywanego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), zaapelowała do premiera Japonii Shinzo Abego, by ocalił jej syna. We wtorek bojownicy wysłali ostatnie ostrzeżenie dotyczące Japończyka i jordańskiego pilota.

Share
Apel matki zakładnika Państwa Islamskiego do premiera JaponiiŹródło: AFP, fot: TOSHIFUMI KITAMURA
dpyopg0

Junko Ishido, matka 47-letniego dziennikarza Kenji Goto, odczytała reporterom swoją prośbę do Abego, którą wysłała kilka godzin wcześniej. Zarówno premier jak i rzecznik rządu odmówili spotkania z kobietą.

- Kenjiemu zostało mało czasu - stwierdziła Ishido, błagając premiera o współpracę z jordańskimi władzami, by ocalić życie jej syna. - Wzywam cię do do pracy z całej siły w negocjacjach z rządem Jordanii - napisała, zaznaczając, że nie widzi innej osoby, która mogłaby sprostać temu zadaniu.

- Jako matka, mam szczerą nadzieję, że Kenji postawi jeszcze stopę na japońskiej ziemi - powiedziała Ishido. Podkreśliła zarazem, że jej syn nie był wrogiem Islamu. - Co złego uczyniło moje dziecko - zapytała.

dpyopg0

Porwany w Syrii latem 2014 r.

Według BBC News Goto jest wolnym strzelcem i autorem filmów dokumentalnych. Pojechał do Syrii w październiku 2014 roku, by próbować uwolnić swego rodaka Harunę Yukawę. Został on porwany w Syrii latem 2014 r.

We wtorek dżihadyści opublikowali kolejne nagranie wideo, na którym zażądali uwolnienie w ciągu doby uwięzionej w Jordanii 44-letniej irackiej islamistki. Została ona skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

IS zagroziło, że w przeciwnym wypadku Goto i 26-letni jordański pilot wojskowy Muath al-Kasaesbeh zostaną zabici. Według dżihadystów zakładnicy mają przed sobą mniej niż "24 godziny życia". Dodano, że jakakolwiek taktyka opóźniania uwolnienia Irakijki zakończy się śmiercią obydwu mężczyzn.

Japońskie władze poinformowały, że zwróciły się ponownie do Jordanii o pomoc w szybkim uwolnieniu zakładnika z rąk dżihadystów. Premier nazwał nowe nagranie "podłym". W Jordanii ojciec pilota Safi al-Kaseasbeh także błagał rząd, by "spełnił żądania" IS. - Wszyscy muszą wiedzieć, że bezpieczeństwo Muatha oznacza stabilność Jordanii, a śmierć Muatha oznacza chaos w Jordanii - powiedział agencji AP.

dpyopg0

Ok. 200 osób protestowało przed biurem jordańskiego premiera w Ammanie, wykrzykując antyrządowe hasła i wzywając do spełnienia żądań terrorystów.

Członek jordańskiego parlamentu Bassam Al-Manasir twierdzi, że Amman prowadzi pośrednie rozmowy z bojownikami z IS, w których pomagają przywódcy religijni i plemienni z Iraku. Dodał, że Jordania i Japonia nie będą zaczynać bezpośrednich negocjacji z IS i nie uwolnią islamistki tylko w zamian za Goto. Według AP w ten sposób zasugerował, że kraje mogą być skłonne zgodzić się na wymianę więźniów choć byłaby ona sprzeczna z polityką USA, głównego sojusznika Jordanii.

Egzekucja jednego z Japończyków

W sobotę islamiści opublikowali w internecie nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków dżihadyści żądali okup w wysokości 200 mln dolarów.

Rząd Japonii oficjalnie odrzucił możliwość "ustępstw wobec terrorystów". Tokio wcześniej zadeklarowało swoje poparcie dla koalicji państw walczących z Państwem Islamskim, które opanowało już znaczne obszary Syrii i Iraku.

dpyopg0

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Zobacz również wideo: Bojownicy IS grożą zabiciem zakładników z Japonii. Żądają 200 mln dol okupu

dpyopg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpyopg0
dpyopg0
Więcej tematów