Apel do wdowy po byłym kanclerzu RFN. Ma wydać akta Helmuta Kohla
Szef Niemieckiego Archiwum Państwowego apeluje do wdowy po byłym kanclerzu RFN o przekazanie pisemnej dokumentacji sporządzonej przez Helmuta Kohla.
Szef Niemieckiego Archiwum Państwowego Michael Hollmann zaapelował do wdowy po byłym kanclerzu RFN o przekazanie jego instytucji pisemnej dokumentacji sporządzonej przez Helmuta Kohla - pisze "Welt am Sonntag” w najnowszym wydaniu (25.06.2017). Hollmann zaoferował Meike Kohl-Richter pomoc ze strony Archiwum Państwowego w uregulowaniu spraw związanych z pisemną spuścizną Kohla.
Wszystko w rękach wdowy
Jak napisał w liście kondolencyjnym Hollmann, pozostawia prywatną spuściznę byłego kanclerza w gestii wdowy, żąda natomiast od pani Kohl-Richter wydania dokumentów państwowych z czasów politycznej działalności Helmuta Kohla.
Jak dowiedział się "Welt am Sonntag” w domu Kohla w Oggersheim nie ma akt pochodzących z Urzędu Kanclerskiego. Helmut Kohl określił w testamencie, że jedyną osobą, która może rozporządzać aktami, notatkami i nagraniami będącymi jego własnością, jest jego druga żona Meike Kohl-Richter.
W Strasburgu i Spirze
Helmut Kohl zmarł 16 czerwca br. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 lipca w Strasburgu. Potem trumna zostanie przewieziona do Spiry (Nadrenia-Palatynat) i na tamtejszym cmentarzu katedralnym złożona do grobu.
W katedrze w Spirze odbędzie się także msza żałobna w intencji Helmuta Kohla. Około 3 tys. osób będzie ją mogło oglądać na telebimach w przykatedralnym ogrodzie. Ze względów bezpieczeństwa do katedry zostaną wpuszczeni tylko zaproszeni goście. Msza będzie transmitowana w telewizji.
Bez Berlina i Ludwigshafen
Przy planowaniu ceremonii pogrzebowej dochodziło wielokrotnie do spięć, m.in. dlatego, że Helmut Kohl nie będzie pochowany w rodzinnym grobie w Ludwigshafen, gdzie spoczywa jego pierwsza żona Hannelore. Syn byłego kanclerza Walter Kohl postulował zorganizowanie państwowej ceremonii pod Bramą Brandenburską w Berlinie. Jak powiedział tygodnikowi „Die Zeit”, nie będzie uczestniczył w uroczystościach w Spirze.
Przeczytaj także:
Bundestag upamiętnił Kohla. Był „szczęśliwym trafem dla Niemiec i Europy“
Po śmierci Helmuta Kohla: kolejna odsłona rodzinnego dramatu
AFP/Katarzyna Domagała