PolitykaApel do polityków: znieście państwo wyznaniowe!

Apel do polityków: znieście państwo wyznaniowe!

Rozdziału Kościoła od państwa, zrównania wobec prawa wszystkich religii i światopoglądów niereligijnych, świeckiej szkoły i instytucji publicznych oraz pozbawienia Kościoła przywilejów finansowych domaga się od politycznych decydentów Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. To odlotowe, ekstremalne pomysły, bardzo niedojrzałe - tak komentuje propozycje stowarzyszenia Tadeusz Cymański, poseł PiS.

Apel do polityków: znieście państwo wyznaniowe!
Źródło zdjęć: © AFP

Po konsultacjach ze specjalistami od prawa wyznaniowego, racjonaliści przygotowali „Postulaty Laickie - apel racjonalistów do polityków”. Dokument – jak piszą jego autorzy - w 16 krokach pokazuje, jak należy znieść w Polsce państwo wyznaniowe. Do wdrożenia proponowanych w nim działań legislacyjnych racjonaliści wzywają wszystkie siły polityczne.

„W ostatnich latach obserwujemy groźne nasilanie się ingerencji Kościoła katolickiego i poszczególnych przedstawicieli tego Kościoła, w sferę polityki. Co gorsza, politycy, świadomie i z premedytacją traktujący Kościół instrumentalnie, w walce o wyborców odwołują się do uczuć religijnych oraz nieustannie zabiegają o polityczne poparcie instytucji religijnych” – piszą racjonaliści.

W swoich postulatach przekonują, że szacunek dla kościołów nie musi oznaczać uległości ani przyzwolenia na manipulację i traktowanie społeczeństwa jak „trzódki poganianej przez pasterzy”. Wyznanie religijne czy bezwyznaniowość - podkreślają - powinno być prywatną sprawą każdego obywatela, a mieszanie religii i polityki prowadzi w nieunikniony sposób do „nadużyć i waśni”.

Postulaty stowarzyszenia, obejmują m.in.: usunięcie z kodeksu karnego artykułu dotyczącego obrazy uczuć religijnych lub rozciągniecie ochrony także na osoby niewierzące oraz zlikwidowania zapisów o „chrześcijańskich wartościach” z ustaw o radiofonii i telewizji oraz o systemie oświaty. Racjonaliści chcą by ocena z religii nie była wliczana do średniej ocen, protestują także przeciw planom wprowadzenia religii na maturze. Żądają wprowadzenia zakazu wywieszania symboli religijnych w urzędach państwowych oraz likwidacji Funduszu Kościelnego. Proponują by kler i instytucje kościelne zostały objęte przepisami prawa podatkowego.

„Mamy nadzieję, że polski wyborca, wybierając swoich reprezentantów, oczekiwać będzie, iż będą oni reprezentowali obywateli, a nie instytucję wyznaniową. Prawo nie może być stanowione w oparciu o jakiekolwiek nakazy lub zakazy religijne, które nie mogą być także uzasadnieniem naruszania praw człowieka, w szczególności praw kobiet” – czytamy w dokumencie.

To odlotowe, ekstremalne pomysły, bardzo niedojrzałe. Mam wrażenie, że autorzy tych postulatów to ludzie wrogo nastawieni do kwestii wiary, w szczególności do chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego, ale ich pozdrawiam. Mamy wolność, mogą z niej korzystać. Niech założą partię i wygrają wybory. A jeśli naród polski, wybierze tę drogę, którą oni chcą pójść, być może zaczniemy poważnie rozmawiać o tych pomysłach - tak propozycje racjonalistów komentuje poseł PiS Tadeusz Cymański.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kościółreligiaapel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)