Trwa ładowanie...
d377c77

Apel do Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. "Jest nam przykro, że protest w Sejmie przybrał taką formę"

"Nie chcemy ukazywać nas, osób z niepełnosprawnością, jako roszczeniowych i niesamodzielnych" - to fragment listu otwartego do Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. Autorzy apelu liczą na "jak najszybsze zakończenie sejmowego protestu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apel do Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. "Jest nam przykro, że protest w Sejmie przybrał taką formę"
(PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d377c77

Kopię listu otrzymaliśmy na skrzynkę redakcyjną List otwarty został podpisany przez Dr Bawer Aondo-Akaa (Ambasador Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych) Augustyna Gumińskiego (Towarzystwo Walki z Kalectwem o. Radom), Jana Jakuba Kitę, Joannę Kitę oraz Macieja Sikorskiego.

Autorzy tekstu zaznaczyli, że "jest im przykro, że protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców trwający aktualnie w Sejmie przybrał taką formę". "Choć państwowy system wsparcia niepełnosprawnych zdecydowanie wymaga reformy, to debata nad nią powinna obywać się w sposób rzetelny i merytoryczny, nie zaś w populistycznym tonie w blasku fleszy" - czytamy w liście. "Nie chcemy ukazywać nas, osób z niepełnosprawnością, jako roszczeniowych i niesamodzielnych" - dodają sygnatariusze

To jednak nie wszystko. Zostały również skierowane słowa do rządu o to, by "nie ulegali presji matek protestujących aktualnie w Sejmie, które w miejsce swoich dzieci same wyszły na pierwszy plan sporu i budząc coraz większe wątpliwości co do szczerości swoich intencji, zdają się mieć czysto polityczne cele".

d377c77

Przytoczono również postanowienia Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych, w której zaznaczono, że to właśnie osoby z niepełnosprawnością mają pierwszeństwo głosu i powinni sami stanowić o sobie, zaś rodzice i opiekunowie dopiero w drugiej kolejności. "Jak wobec tego, także żyjąc na co dzień ze swoją niepełnosprawnością, mamy rozumieć kneblowanie ust własnemu synowi w reakcji na jego wołanie "mamo odpuść"?" - pytają autorzy listu.

Skrytykowano dodatkowo działania Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. "Przewodniczący Forum nie wsłuchują się w głos całej naszej grupy społecznej, a jedynie osób protestujących i zdają się podtrzymywać nieuczciwą narrację włodarzy Unii Europejskiej krytykujących Polskę i jej rząd" - czytamy w liście.

Zobacz także: Protest w Sejmie. Interwencja Straży Marszałkowskiej, wezwano ratowników

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d377c77

Podziel się opinią

Share
d377c77
d377c77
Więcej tematów