Trwa ładowanie...

Antyrządowe demonstracje na Węgrzech

Antyrządowe wiece i marsze
towarzyszą na Węgrzech obchodom 50. rocznicy stłumienia
węgierskiego powstania przez Armię Radziecką.

Antyrządowe demonstracje na WęgrzechŹródło: PAP/EPA
d42ms27
d42ms27

Stolica Węgier jest sceną publicznych niepokojów od 17 września, gdy ujawniono, że socjalistyczny premier Ferenc Gyurcsany świadomie zatajał przed społeczeństwem dramatyczny stan finansów publicznych. 23 października w zamieszkach towarzyszących niezależnym obchodom 50. rocznicy wybuchu powstania rannych zostało co najmniej 167 osób, w tym 17 policjantów.

Premier Gyurcsany i przywódcy Węgierskiej Partii Socjalistycznej złożyli w sobotę rano wieńce na cmentarzu Rakoskereszturi, gdzie pochowanych jest wiele ofiar węgierskiego powstania, a także pod nowym pomnikiem tych ofiar na Placu Defilad.

Około 20 tysięcy ludzi wzięło w Budapeszcie udział w marszu z pochodniami, zorganizowanym przez opozycyjną partię Fidesz. Marsz, poprowadzony przez przywódcę Fidesz, Viktora Orbana, był protestem przeciwko "policyjnemu terrorowi", o który opozycja oskarża władze w związku z zajściami z 23 października.

Przywódcy Fidesz nieśli transparent z napisem "Prawda czyni wolnym. 1956-2006", co miało być także aluzją do kłamstw Gyurcsanya.

d42ms27

Kilkuset przedstawicieli skrajnej prawicy zebrało się na Placu Wolności, gdzie znajduje się m.in. siedziba węgierskiej telewizji i ambasada USA, a także kontrowersyjny obelisk upamiętniający żołnierzy radzieckich, którzy polegli podczas wypierania wojsk hitlerowskich z Węgier pod koniec drugiej wojny światowej.

Policja kontrolowała dostęp do placu. Uczestnicy demonstracji domagali się dymisji premiera oraz usunięcia obelisku.

Jak poinformowały władze policyjne, różne partie i organizacje zgłosiły zorganizowanie w sobotę łącznie 32 manifestacji i wieców. Do wczesnego wieczora nie zanotowano żadnych poważniejszych incydentów.

d42ms27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ms27
Więcej tematów