Antypolska encyklika papieża? Poseł PiS Andrzej Jaworski komentuje
- Inaczej wyglądają kopalnie w Polsce, a inaczej w Appalachach. Jeśli w tej encyklice będą te elementy, o których mówią komentatorzy, to będzie dotyczyć raczej Appalachów niż polskich kopalni - powiedział poseł PiS Andrzej Jaworski w Radiu ZET.
Jaworski skomentował w ten sposób doniesienia, jakoby nowa encyklika papieża Franciszka była wyraźnie wymierzona w kraje, których energetyka oparta jest na węglu, m.in. Polskę.
Poseł PiS podkreślił, że inne encykliki Kościoła pozwalają na dalsze wydobywanie węgla w Polsce. - Prawo do godnej pracy jest zgodne z eksploatacją dóbr naturalnych - mówił.
Zdaniem posła PiS, to ci "najbogatsi, którzy żyją ponad stan" powinni ponosić koszty odbudowy środowiska naturalnego. - To dotyczy wszystkich, ale na pewno w encyklice nie będzie sugestii, żeby Polska gospodarka się zmieniła i żeby Polska musiała zrezygnować z tego, co jest jej podstawą. Węgiel jest naszym dobrem narodowym - mówił.
"Laudato sii", czyli "Pochwalony bądź"
"Laudato sii", czyli "Pochwalony bądź" - taki tytuł nosi najnowsza papieska encyklika. Franciszek zachęca w niej wszystkich ludzi do wrażliwości na niszczenie środowiska. Dokument zostanie dziś opublikowany w Watykanie. W tym samym czasie zostanie też przedstawiony w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.
Część komentatorów już okrzyknęła encyklikę antypolską, ponieważ z fragmentów tekstu opublikowanych przez włoskie media wynika, że papież krytykuje nieodpowiedzialne korzystanie z technologii opartej między innymi na węglu. Jego zdaniem, powinna ona stopniowo zostać zastąpiona "przez odnawialne źródła energii". Ponieważ kraje z przemysłem energetycznym opartym na węglu, takie jak na przykład Polska, niszczą środowisko przez emisję dwutlenku węgla.