PolitykaAntoni Macierewicz w USA: czy jest możliwe, że Rosja tworzy radykalny islamski terroryzm i dżihadyzm?

Antoni Macierewicz w USA: czy jest możliwe, że Rosja tworzy radykalny islamski terroryzm i dżihadyzm?

• List Antoniego Macierewicza do uczestników forum Center for European Policy Analysis

• Szef MON pisze o wyzwaniach, jakie stoją przed Europą

• W liście nie wykluczył, że Moskwa wspiera islamskich terrorystów

• Wojnę na Ukrainie określił mianem "starcia cywilizacji"

• Minister wspomniał także w liście o katastrofie smoleńskiej

• Jego zdaniem należy się zastanowić czy katastrofa w Smoleńsku nie była elementem dłuższego procesu - od wojny w Gruzji po trwającą inwazję na Ukrainę.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że brutalne działania Rosji, terroryzm oraz kryzys migracyjny są elementami starcia cywilizacji. W liście do uczestników międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, szef resortu obrony nie wykluczył, że Moskwa wspiera islamskich terrorystów, by zdestabilizować Zachód.

Antoni Macierewicz miał być głównym mówcą w pierwszym dniu dorocznego forum waszyngtońskiego ośrodka Center for European Policy Analysis. Z powodu nadzwyczajnego posiedzenia rządu, minister jednak opóźnił przylot do USA. Jego wystąpienie zostało więc zaprezentowane w formie listu, w którym szef resortu obrony odniósł się do wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Minister określił zderzenie prozachodnich dążeń Ukrainy z brutalną interwencją Rosji mianem starcia cywilizacji. W tych samych kategoriach przedstawił zagrożenie terrorystyczne i kryzys migracyjny w Europie. Antoni Macierewicz stwierdził, że należy sobie zadać pytanie, czy Rosja nie wspiera lub nie tworzy radykalnego terroryzmu islamskiego.

"Odpowiedź na to pytanie może mieć fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej cywilizacji" - argumentował.

Minister stwierdził też, że coraz więcej dowodów wskazuje na to, że rosyjska wersja przyczyn katastrofy smoleńskiej jest nieprawdziwa. Jego zdaniem należy się zastanowić czy katastrofa w Smoleńsku nie była elementem dłuższego procesu - od wojny w Gruzji po trwającą inwazję na Ukrainę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (630)