ŚwiatAntinori: trzy kobiety noszą sklonowane płody

Antinori: trzy kobiety noszą sklonowane płody

Severino Antinori
(z lewej)(AFP)
Dwie Rosjanki i mieszkanka jednego z krajów muzułmańskich noszą w sobie pierwsze sklonowane płody ludzkie, poinformował włoski genetyk Severino Antinori, cytowany w środę przez agencję Interfax.

24.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowiec powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji, że wszystkie trzy kobiety są między szóstym, a dziewiątym miesiącem ciąży. Antinori, znany z zapowiedzi, że zamierza dokonywać klonowania, zaznaczył jednak, że to nie on przeprowadził zabieg.

Na początku kwietnia Antinori powiedział publicznie że zamierza sklonować ludzki embrion. Jedna z gazet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podała nawet że już to zrobił, lecz Antinori ani nie potwierdził tej informacji ani jej nie zaprzeczył.

Zamiary Severino Antinoriego spowodowały wszczęcie prac legislacyjnych w ONZ nad międzynarodowym traktatem zakazującym klonowania ludzi.

Eksperyment może wywołać burzę protestów, gdyż w wielu krajach klonowanie reprodukcyjne jest prawnie zabronione. Wiele autorytetów naukowych ostrzega też przed dużym ryzykiem wad rozwojowych i ryzykiem śmiertelności wśród tak urodzonych dzieci.

W 2001 roku brytyjskie Royal Society wydało raport, w którym proponuje ustanowienie światowego zakazu klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych.

W listopadzie 2001 roku amerykańska firma biotechnologiczna Advanced Cell Technology z Massachusetts opublikowała informację o uzyskaniu trzech zarodków ludzkich w stadium 6-komórkowym.

Do podobnego eksperymentu wcześniej przyznawali się badacze chińscy. Obydwa eksperymenty były jednak traktowane jako tzw. klonowanie terapeutyczne, którego celem jest uzyskiwanie zarodkowych komórek macierzystych w celach terapeutycznych. Zarodki uzyskane do tych celów są niszczone po kilku tygodniach. Nad dopuszczeniem tego typu klonowania debatuje się obecnie w wielu krajach. (an)

klonowanieantinoripłody
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)