ŚwiatAnnan ostrzega przed "prawem dżungli"

Annan ostrzega przed "prawem dżungli"


Sekretarz generalny ONZ Kofi
Annan, inaugurując sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów
Zjednoczonych, ostrzegł amerykańskiego prezydenta George'a W.
Busha, że jego doktryna prewencyjnej interwencji wojskowej w Iraku
stanowi wyzwanie dla ONZ i może doprowadzić do prawa dżungli.

Annan ostrzega przed "prawem dżungli"
Źródło zdjęć: © AFP

Annan wystąpił z niezwykle otwartą krytyką tej doktryny, nie wymieniając w tym momencie Stanów Zjednoczonych.

Prewencyjne użycie siły bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ jest "fundamentalnym wyzwaniem dla przyjętych przez Narody Zjednoczone przed 58 laty i powszechnie uznawanych podstawowych reguł dotyczących pokoju i stabilności na świecie", powiedział.

"Gdyby przyjąć tę doktrynę, stworzyłaby ona precedensy, których rezultatem byłoby rozszerzenie się jednostronnego i bezprawnego stosowania przemocy, obojętne, czy wystarczająco uzasadnionego, czy nie", powiedział przy aplauzie zgromadzonych.

Annan zakwestionował amerykańskie argumenty, że kraje "mają prawo i są zobowiązane do prewencyjnego użycia siły" przeciwko niekonwencjonalnym systemom broni, przypominając, że Karta Narodów Zjednoczonych dopuszcza militarną akcję jedynie w celach samoobrony.

Artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych, regulujący prawo do samoobrony, był dotąd powszechnie rozumiany w ten sposób, że do prawowitej wojny państwa_ "potrzebowały konkretnej legitymacji Rady Bezpieczeństwa". Teraz "niektórzy mówią, że tego porozumienia nie da się już utrzymać"_, przypomniał Annan.

Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że pomimo różnic jest jasne, że Organizacja będzie pracować na rzecz "stabilnego i demokratycznego Iraku". Zaapelował jednocześnie do światowych przywódców o odłożenie sporów na temat wojny w Iraku i współpracę w celu budowy pokojowej demokracji w tym kraju.

Annan przypomniał, że państwa powinny wspólnie przeciwstawiać się zagrożeniom terrorystycznym i rozpowszechnieniu broni masowego rażenia, a także działać na rzecz rozwiązania takich problemów, jak skrajne ubóstwo na znacznych obszarach, szerzenie się chorób zakaźnych, zmiany klimatyczne i degradacja środowiska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)