Anna Zalewska i Aleksandra Dulkiewicz gośćmi programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są była minister edukacji, europosłanka PiS Anna Zalewska i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Co dziś w programie? Jak Polacy oceniają Przemysława Czarnka w roli ministra edukacji i nauki? Zapytaliśmy o to w badaniu zrealizowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski. I tak, "zdecydowanie pozytywnie" wiceszefa MEiN ocenia zaledwie 6 proc. wszystkich respondentów. Odpowiedź "raczej pozytywnie" wskazało 10 proc. badanych. Opinię o ministrze edukacji "raczej negatywną" ma 13 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie negatywną" aż 39 proc. badanych Polaków.
Wraz z powrotem do szkół startuje ogólnopolska akcja przeciw reformie forsowanej przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Inicjatorzy kampanii "Wolna Szkoła" ostrzegają, że rząd chce wprowadzić w polskim szkolnictwie "atmosferę donosów, kontroli i strachu". Organizacje zaangażowane w akcję proponują inną wizję szkoły i zachęcają do włączenia się w kampanię, aby zatrzymać rewolucję ministra Czarnka.
- Dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Powodem jest sytuacja migracyjna na granicy Białorusi z Polską. Stan wyjątkowy obejmie 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.
Na Westerplatte zakończyły się uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. - Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Naszym obowiązkiem jest przypominać światu - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Polacy bili się o wszystko, o człowieczeństwo, lepszy świat, wolną ojczyznę i Europę, o świat bez wojny. Ciąży na nas coś więcej niż pamięć, ciąży na nas dbałość o prawdę - oznjamił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przypomniał o odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową.
- Nie pozwolimy naruszać naszych granic, będziemy realizować nasze zobowiązania. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań i słów, prób destabilizacji, zastraszania ludzi, którzy państwu służą - mówił z kolei prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.
W najnowszym numerze "Newsweeka" prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wyznała, że "przeszła ewolucję" i całkowicie zmieniła zdanie w kwestii in vitro czy związków nieformalnych i ślubów par LGBT. - Na akceptację związków nieformalnych, jednopłciowych czy różnopłciowych nie byłam gotowa wtedy, gdy zostałam prezydentem. Ale dziś bardzo bym chciała udzielić takiego ślubu w Gdańsku - powiedziała.
31 sierpnia był kulminacyjnym dniem obchodów 41. rocznicy strajków sierpniowych. O godz. 10 symbolicznie otwarto historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Lech Wałęsa - były prezydent Polski i przywódca strajku w Sierpniu '80, Bogdan Lis - działacz opozycji PRL, Vera Jourova - wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Wywalczyliśmy wtedy rzecz najważniejszą - trójpodział władzy. Wtedy walczyliśmy nie z Kiszczakiem czy Jaruzelskim, walczyliśmy z systemem o inny system. I udało się, a dziś musimy powiedzieć tak: system mieliśmy i jeszcze go mamy, ale niektórzy niszczą ten system. Wtedy walczyliśmy o system z systemem, a dziś walczymy z ludźmi, którzy niszczą nasz pomysł - mówił Wałęsa.
Impreza Radia Maryja "Dziękczynienie w Rodzinie" ma nowego patrona z rządu. Od kilku lat był nim Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Tuż przed zaplanowanym na 4 września wydarzeniem do grona honorowych patronów dołączył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.