Anna Mani w Doodle. Google świętuje 104. urodziny indyjskiej fizyczki i meteorolożki
Dzisiejsze Doodle, czyli tymczasowe logo Google poświęcone jest pamięci Anny Mani. W 104 rocznicę narodzin indyjskiej fizyczki i meteorolożki przedstawiamy jej postać. Praca i badania Mani miały ogromny wpływ na dokładne prognozowanie pogody. Dokonania kobiety stanowiły także podwaliny pod wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
23.08.2022 11:17
Anna Mani przyszła na świat 23 sierpnia 1918 w indyjskiej wiosce Peerumade, znajdującej się w regionie Kerali. Jej rodzina należała do klasy wyższej, dlatego Mani mogła kształcić się na uniwersytecie.
Anna Mani - nauka
W 1939 roku ukończyła studia na Pachaiyappa's College w Chennai, uzyskując tytuł licencjata z fizyki i chemii, a w następnym roku odebrała stypendium w Indyjskim Instytucie Nauki, znajdującym się w Bangalore.
Anna Mani w latach 1942-1945 opublikowała pięć artykułów naukowych. Pracując pod kierunkiem profesora CV Ramana badała właściwości optyczne kamieni szlachetnych: diamentu i rubinu. Kolejnym krokiem w karierze naukowej Mani były studia podyplomowe w Londynie. Początkowo planowała ukończyć fizykę, jednak ostatecznie wybrała specjalizację związaną z przyrządami meteorologicznymi.
Anna Mani – wpływ na prognozowanie pogody
Po powrocie do Indii w 1948 roku Anna Mani rozpoczęła pracę w wydziale meteorologicznym w Punie. Zaangażowanie kobiety oraz liczne prace dotyczące urządzeń do pomiarów warunków atmosferycznych sprawiły, że w 1953 roku została szefem tego wydziału. Tym samym udowodniła, że indyjskie kobiety mogą spełniać się w dziedzinach na co dzień zdominowanych przez mężczyzn.
Mani była również prekursorką wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Indiach i na świecie. W latach 50. XX wieku stworzyła siatkę stacji monitorujących fale słoneczne, była także autorką prawie stu koncepcji dotyczących urządzeń do prognozowania i obserwacji pogody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Anna Mani poświęciła pracy całe swoje życie. W 1987 r. została Zastępcą Dyrektora Generalnego Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego. Po odejściu na emeryturę wciąż działała na rzecz jeszcze lepszego poznania i prognozowania pogody - założyła firmę produkującą urządzenia do pozyskiwania energii ze słońca i wiatru.
Zasługi Anny Mani zostały docenione przez Indyjską Akademię Naukową, która odznaczyła kobietę medalem Medalem KR Ramanathana Indii.
Mani zmarła w sierpniu 2001 roku w mieście Thiruvananthapuram. To ważna postać dla mieszkańców Indii, która na zawsze zmieniła historię tego kraju.
Anna Mani Google Doodle – wybitna meteorolożka uhonorowana przez amerykańskiego giganta
Google Doodle to specjalna, czasowa zmiana logo wyszukiwarki. Nakładka pojawia się na czas ważnych świąt, wydarzeń, a także w celu uczczenia pamięci wybitnych postaci oraz osiągnięć ludzkości. Google Doodle występują regionalnie – ich zasięg może być zmienny. Dzisiejsze Google Doodle, poświęcone Annie Mani mogą podziwiać mieszkańcy Indii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Islandii, Czech i Słowacji.
Zobacz również: Wpadka Google. Błąd w Doodle o pizzy. Co na to Włosi?