Anna Komorowska zasadziła żonkile
Żona prezydenta Anna Komorowska zasadziła w ogrodach Belwederu cebulki żonkili w ramach akcji na rzecz hospicjów "Pola nadziei". Spotkanie odbyło się z inicjatywy białostockiego hospicjum dla dzieci.
- Cieszę się, że mogę stworzyć jedno pole nadziei na terenie ogrodu belwederskiego. To jest akcja z długoletnią tradycją, która w Polsce wyszła z Krakowa i przez Białystok trafiła tutaj do Warszawy. Cieszę się, że mogę się do tego dołączyć. Ta akcja ma być wsparciem dla osób, które są chore na nowotwory, szczególnie dla dzieci - powiedziała Anna Komorowska.
W sadzeniu cebulek wziął udział także wiceprezes fundacji "Pomóż Im" na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi i hospicjum w Białymstoku Arnold Sobolewski. Przypomniał, że fundacja już od 20 lat pomaga małym pacjentom kliniki onkologii i hematologii dziecięcego szpitala w Białymstoku.
- Nasi wolontariusze prowadzą zajęcia plastyczne, muzyczne, gry i zabawy, sprawiają, że na ustach dzieci ciągle gości uśmiech - mówił. Jak dodał, od trzech lat fundacja prowadzi także białostockie hospicjum dla dzieci. - Dzieci przebywają w domu rodzinnym, otoczone bliskimi, otoczone miłością, a my zapewniamy niezbędne leki, aparaturę medyczną, opiekę pielęgniarską, lekarską, rehabilitacyjną, pomoc duchową, psychologiczną i również pomagamy tym rodzinom finansowo - poinformował.
Natomiast wojewoda podlaski Maciej Żywno podkreślił, że "ta inicjatywa ma uczynić z nas wszystkich ogrodników w ogrodzie nadziei, aby wspierać ideę hospicjów w całym kraju".
Podczas uroczystości żona prezydenta otrzymała od przedstawicieli białostockiego hospicjum prezent - wykonaną ręcznie przez podopiecznych hospicjum biżuterię w kształcie żonkili.
Jak zaznaczyła w rozmowie pielęgniarka białostockiego hospicjum Ewa Sadowska, "uroczystość zasadzenia żonkili w Belwederze to wyraz poparcia dla akcji prowadzonej na Podlasiu". - Dla nas liczy się to wsparcie. Chodzi o zasiewanie idei hospicyjnej i postrzeganie hospicjów nie jako umieralni, ale miejsc, gdzie ludzie cieszą się każdą chwilą - dodała.
- Żonkile, które są symbolem akcji, zakwitają na wiosnę, zwiastując nowe życie. Wówczas w wiosennej edycji są prowadzone główne akcje, czyli kampania informacyjna, warsztaty w szkołach oraz zbiórka pieniędzy - wyjaśniła i zapowiedziała, że taka kwesta odbędzie się w Białymstoku 22 kwietnia 2012 r.
Białostockie hospicjum opiekuje się obecnie ok. 30 dzieci.
"Pola Nadziei" są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W Polsce kampania prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie, a pierwsze polskie "pola nadziei" zakwitły wiosną 1998 r. w parkach krakowskich.
Od 2003 roku "Pola Nadziei" realizowane są przez hospicja z innych miast Polski, a działania te są koordynowane przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.