ŚwiatAnglikańscy biskupi dyskutują o kobietach i gejach

Anglikańscy biskupi dyskutują o kobietach i gejach

Biskupi anglikańscy z całego świata
przybyli do Canterbury w Anglii, aby dyskutować na temat
spornych kwestii, takich jak obejmowanie urzędów biskupich w
Kościołach anglikańskich przez kobiety i jawnych homoseksualistów.

Anglikańscy biskupi dyskutują o kobietach i gejach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

16.07.2008 | aktual.: 16.07.2008 14:20

Obecnie wśród biskupów Wspólnoty anglikańskiej panują bardzo różne opinie w tych sprawach. Podczas konferencji w pałacu Lambeth 650 hierarchów z ponad 150 krajów spróbuje wypracować porozumienie, które zapobiegłoby rozłamowi.

Konferencje w Lambeth odbywają się co dziesięć lat.

Jednak 250 konserwatywnych biskupów bojkotuje obrady w Lambeth. Protestują w ten sposób przeciwko wyświęceniu jawnego homoseksualisty na biskupa Kościoła Episkopalnego w amerykańskim stanie New Hampshire. Sprzeciwiają się również niedawnej decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii, który podczas obrad w Yorku opowiedział się za wyświęcaniem na biskupów kobiet.

Synod odrzucił propozycje, które miały być kompromisem między zwolennikami i przeciwnikami powierzania funkcji biskupiej kobietom. Proponowano powołanie zespołu "super-biskupów"-mężczyzn lub stworzenie nowych diecezji dla tych parafii, które nie zaakceptowałyby biskupa płci żeńskiej. Przed rozpoczęciem Synodu 8 lipca, 1300 duchownych zagroziło, że wystąpi z Kościoła, jeśli Synod nie zapewni przeciwnikom kobiet-biskupów odpowiednich zabezpieczeń.

Inne tematy konferencji w Lambeth to walka o sprawiedliwość społeczną i ochrona środowiska. Spotkanie anglikańskich hierarchów potrwa do 4 sierpnia.

Wspólnota anglikańska, licząca prawie 80 mln wyznawców, z których ponad dwie trzecie żyje w Afryce, jest trzecią pod względem liczebności religią chrześcijańską, po katolickiej i prawosławnej.

Głową Wspólnoty Kościołów anglikańskich jest arcybiskup Canterbury - obecnie Rowan Williams. Jako najwyższy w hierarchii duchownej Kościoła Anglii nie posiada on żadnej władzy nad innymi Kościołami, wobec których jego rola jest wyłącznie honorowa.

Kościół Anglii powstał za czasów reformacji w Anglii. Jego twórcą był król Henryk VIII, który zerwał z Kościołem rzymskim po tym, gdy papież nie zgodził się na jego rozwód. Później w pozostałych krainach Wysp Brytyjskich i na całym świecie powstało 37 dalszych niezależnych Kościołów anglikańskich.

Źródło artykułu:PAP
spotkaniekościółanglia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)