Trwa ładowanie...

Angela Merkel nie wyklucza zmian traktatów Unii Europejskiej. Skutki brexitu

Angela Merkel zakłada poparcie dla zmian w traktatach unijnych, jeśli wymagać będzie tego sytuacja Wspólnoty po brexicie. Kanclerz Niemiec uważa, że takie rozwiązanie może okazać się konieczne dla UE.

Angela Merkel nie wyklucza zmian traktatów Unii Europejskiej. Skutki brexituŹródło: East News, fot: AP/Associated Press
d1fikfd
d1fikfd

- Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmusza nas do wzmocnienia konkurencyjności - stwierdziła Angela Merkel na konferencji prasowej w Berlinie. - Jestem w stanie sobie wyobrazić, że nastąpią zmiany traktatowe, jeśli będzie to konieczne - dodała szefowa niemieckiego rządu, zaznaczając, że UE musi stawać się silniejsza gospodarczo i działać dynamicznie.

- Jeśli są do tego potrzebne zmiany traktatowe, jestem na to gotowa, ale nie jest to cel sam w sobie - zastrzegła kanclerz Niemiec. Wyjaśniła, że jeśli będzie te cele można osiągnąć inaczej, to potrzeby zmian nie będzie. Jej zdaniem jednak, korekty traktatów UE są bardzo prawdopodobne.

W konferencji Merkel towarzyszył kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który stwierdził, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem przedmówczyni. Kurz przypomniał, że Austria i Niemcy mają zbieżne stanowiska w negocjacjach ws. wieloletnich ram budżetowych UE.

Zobacz też: Polexit po brexicie? Małgorzata Kidawa-Błońska: powinniśmy brać to na poważnie

Brexit. 11 miesięcy negocjacji

Choć 31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem obecności Wlk. Brytanii w UE, to jednak realnie zmiany są przesunięte o 11 miesięcy. Teraz obie strony będą negocjować warunki dotyczące praw i obowiązków mieszkańców Wysp i Unii.

d1fikfd

Wymiana handlowa to zagadnienie, które może być przedmiotem najszerszych negocjacji podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego po brexicie. Eksperci uważają, że rozmowy na ten temat zaczną się dopiero na początku marca.

Co ważne, do końca 2020 roku nie zmieni się nic, jeśli chodzi o prawa obywateli Unii na Wyspach.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fikfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fikfd
Więcej tematów