PolskaAndrzejki 2020. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Andrzejki 2020. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Andrzejki przypadają z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym toku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i brak możliwości zorganizowania imprezy, zdradzamy, jakie wróżby można przygotować we własnym domu.

Lanie z wosku. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.
Lanie z wosku. Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Pexels

Tradycyjnie Andrzejki obchodzone są w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli w wieczór z 29 na 30 listopada. Tego wieczoru wróżą sobie panie - zwłaszcza te niezamężne. Dla panów kilka dni temu były katarzynki, dla pań są andrzejki. Andrzejki organizowane są co roku przed rozpoczęciem adwentu. Jest to doskonała okazja do ostatnich hucznych zabaw.

W tym roku Andrzejki dla większości mogą być inne. Ze względu na pandemię koronawirusa i brak możliwości organizowania imprez ze znajomymi, nie pozostaje nam nic innego jak powróżyć w zaciszu domowym.

Andrzejki. Wieczór wróżb

Andrzejki, czyli wieczór wróżb. W ten dzień pytamy nie tylko o miłość, ale również patrzymy w przyszłość. Najbardziej znaną zabawą jest lanie wosku. Warto jednak wiedzieć, że metod wróżebnych jest więcej. Jakie są te najbardziej popularne zwyczaje i wróżby andrzejkowe?

  • lanie wosku - to najbardziej popularny zwyczaj w andrzejki. Gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.
  • buty - każda z panien bierze swój jeden but. Każdy z nich ustawiany jest następnie od ściany do progu, jeden za drugim. Ta, której but pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza wyjdzie za mąż.
  • jabłko - panny obierają jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie obierek rzuca się za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.
  • pisanie imion na kartkach – na kartce wypisywane są imiona mężczyzn. Następnie kartkę należy odwrócić na drugą stronę i przekłuć igłą. Dziewczyna może wyjść za mąż za mężczyznę, którego imię przekłuje na kartce.
  • post i modlitwa - jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.

Andrzejki. Historia i zwyczaje

Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. W Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku. W Szkocji dzień świętego Andrzeja, który obchodzony jest rokrocznie 30 listopada, jest świętem narodowym.

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały one charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby wykonywano indywidualnie, w odosobnieniu. Były one przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie Andrzejki zaczęto organizować w grupach rówieśniczych panien na wydaniu.

Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)