Trwa ładowanie...
dzl0zet
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski i Pedro Almodovar wśród autorów apelu do Putina

O zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskiemu reżyserowi Olegowi Sencowowi, zatrzymanemu przez Rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa, zaapelowała w liście do prezydenta Władimira Putina grupa znanych filmowców, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Wajda i Pedro Almodovar.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin (AFP, Fot: Alexey Druzhinyn/Ria Novosti/Kremlin Pool)
dzl0zet

37-letni Sencow, mieszkaniec Symferopolu na Krymie, twórca dobrze przyjętego na międzynarodowych festiwalach filmu "Gamer" z 2011 roku (pokazywanego m.in. na festiwalach w Sao Paulo i Rotterdamie), wspierał protesty na kijowskim Majdanie i sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję.

"11 maja został zatrzymany w swoim domu w Symferopolu przez Rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Następnie przewieziono go do Moskwy, gdzie czeka na proces. Od trzech tygodni nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat postawionych mu zarzutów" - napisała w liście do Putina grupa znanych europejskich filmowców.

Pismo ws. Sencowa powstało z inicjatywy Europejskiej Akademii Filmowej (przewodniczącą zarządu akademii jest Holland), która wyraziła zaniepokojenie losem Sencowa. "My, jego europejscy koledzy, jesteśmy głęboko zaniepokojeni, wciąż zastanawiamy się, co się z nim dzieje i jaka będzie jego przyszłość" - podkreślili autorzy listu.

dzl0zet

Oprócz Holland, wśród sygnatariuszy znaleźli się: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Daniel Olbrychski i Jerzy Stuhr, a także reżyserzy: niemieccy Volker Schloendorff i Wim Wenders, brytyjscy Mike Leigh, Ken Loach i Stephen Daldry, Fin - Aki Kaurismaki, Bela Tarr z Węgier i Hiszpan Pedro Almodovar.

Filmowcy zaapelowali w piśmie do Władimira Putina m.in. o zapewnienie Sencowowi bezpieczeństwa oraz o przedstawienie publicznej informacji, opisującej jego aktualną sytuację. Chcą także szczegółowego i niezwłocznego śledztwa w sprawie zatrzymania Sencowa przez FSB.

Adresatami listu są, oprócz prezydenta Rosji, m.in.: przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin, minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew i rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka.

dzl0zet

Podziel się opinią

Share

dzl0zet

dzl0zet
Więcej tematów