Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Andrzej Seremet: prokuratorzy z Dominikany chcą uczestniczyć w procesie ks. G.

Prokuratorzy z Dominikany chcą uczestniczyć w procesie ks. Wojciecha G. Trwają poszukiwania odpowiedniej formuły prawnej, która to umożliwi - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Ksiądz oskarżony jest o przestępstwa przeciw wolności seksualnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Wojciech G. w drodze na posiedzenie aresztowe
Ks. Wojciech G. w drodze na posiedzenie aresztowe (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)

- Takie życzenie zostało przejawione przez prokuraturę dominikańską. Będziemy poszukiwali formuły prawnej, w oparciu o którą mogliby uczestniczyć w rozprawie, bo zapewne będzie się toczyła z wyłączeniem jawności - powiedział Seremet.

Dodał, że istnieje możliwość, aby przewodniczący składu sędziowskiego na wniosek stron, w tym przypadku prokuratora, wskazał dwie osoby, które mogą uczestniczyć w rozprawie toczącej się z wyłączeniem jawności. - Z tej formuły prokurator zapewne skorzysta. Zatem (...) byliby obserwatorami - zaznaczył.

Seremet powiedział, że prokuratura podjęła działania, by otoczyć należytą ochroną prawną pokrzywdzonych; aby mogli występować z pełnomocnikami. - Chcemy zrobić wszystko, by w ramach współpracy z Dominikaną odnieśli oni wrażenie, że sprawę traktujemy naprawdę priorytetowo. Dla nich była to sprawa (...) niemal wagi państwowej - mówił.

Jak podkreślił współpraca z prokuratorem generalnym Dominikany układa się dobrze. - Myślę, że oni także mają prawo czuć się usatysfakcjonowani skoro w krótkim czasie zdołaliśmy zebrać dowody, przesłać do sądu akt oskarżenia, rozszerzyć nawet zarzuty, które wiązały się nie tylko z czynami popełnionymi na Dominikanie, ale także w Polsce wobec polskich dzieci. Mam nadzieję, że proces wykaże zasadność oskarżenia - powiedział prokurator generalny.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego w Wołominie akt oskarżenia przeciw księdzu Wojciechowi G., w którym oskarżyła go o 10 przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

Ks. Wojciech G. został oskarżony o obcowanie płciowe z małoletnim oraz molestowanie. Zarzutów jest 10: osiem zarzutów dotyczy obcowania płciowego z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszczenia się wobec takiej osoby "innej czynności seksualnej" lub doprowadzenia jej do poddania się takim czynnościom. Za pokrzywdzonych prokuratura uznała osiem osób: dwóch obywateli polskich i sześciu obywateli dominikańskich. Z ustaleń śledztwa wynika, że dwa czyny ks. G. popełnił w latach 2000-01 w Polsce, a pozostałe - w różnych okresach na przestrzeni lat 2009-13 na terenie Republiki Dominikańskiej.

Oprócz tego prokuratura zarzuciła duchownemu posiadanie w Republice Dominikańskiej treści pornograficznych z udziałem małoletnich poniżej 15 lat oraz posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci pistoletu i amunicji. Zarzucone mu czyny zagrożone są karą do 12 lat więzienia, ale w razie skazania za dwa lub więcej przestępstw sąd będzie mógł wymierzyć mu karę łączną w wymiarze do 15 lat.

Slot

Duchowny nie przyznał się do popełnienia zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Od 19 lutego jest w areszcie.

Zobacz też: Opinie biegłych potwierdzają dowody ws. księdza Wojciecha G.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów