Andrzej Niemczyk Łodzianinem Roku 2005
Andrzej Niemczyk, trener kobiecej reprezentacji siatkówki, został laureatem plebiscytu "Łodzianin Roku 2005". Tak zdecydowali w głosowaniu czytelnicy "Expressu Ilustrowanego", "Dziennika Łódzkiego - Wiadomości Dnia", słuchacze Radia Łódź i widzowie łódzkiego ośrodka TVP.
13.02.2006 | aktual.: 13.02.2006 08:46
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystego sobotniego finału plebiscytu w zabytkowych salach pałacu Poznańskiego.
- Ten tytuł, przyznany w mieście, w którym się urodziłem i wychowałem, znaczy dla mnie więcej niż wszystkie medale, jakie dotąd zdobyłem - mówił bardzo wzruszony laureat. 61-letni Andrzej Niemczyk to już legenda europejskiej siatkówki.
Właśnie w Łodzi jako 11-latek stawiał pierwsze kroki na parkiecie. Po zakończeniu własnej zawodniczej kariery od 30 lat nieprzerwanie odnosi sukcesy jako trener. Pracował w Niemczech i Turcji. W 2003 roku wrócił do kraju. Ze swymi podopiecznymi dwukrotnie zdobył złoty medal mistrzostw Europy. Od kilku lat zmaga się z rakiem. Mówi o sobie: - Należę do ludzi, którzy chcą wygrać wszystko. Walczę cały czas i wierzę, że wygram.
Prócz zaproszonych gości, "Łodzianinowi Roku" gratulowali ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor łódzkiej "Caritas", podinspektor Aldona Kostrzewa, komendant miejski policji w Łodzi, prof. dr hab. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej, oraz prof. Zbigniew Lasocki, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.
Specjalne wyróżnienia Andrzejowi Niemczykowi wręczyli również prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki i marszałek województwa Stanisław Witaszczyk. Gratulacje składali posłowie i przedstawiciele władz samorządowych.
Komisja plebiscytowa, w której skład wchodzą szefowie łódzkich mediów, po raz pierwszy przyznała w tym roku tytuł "Sternika Łodzi". To wyróżnienie przypadło mec. Witoldowi Knychalskiemu, pomysłodawcy i twórcy znanego już w całej Europie Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.
- Niech ten tytuł będzie dowodem naszego uznania za promowanie Łodzi jako stolicy nauki, kultury i sztuki - mówił Krzysztof Sadowski, prezes zarządu Radia Łódź, wręczając laureatowi statuetkę.
- Chciałbym, aby nasze miasto pozostało wierne tradycji swych założycieli, ludzi ogromnej kultury i tolerancji - stwierdził Witold Knychalski.
Sobotni finał plebiscytu o zaszczytny tytuł "Łodzianina Roku" był ukoronowaniem dwunastej jego edycji. Po raz pierwszy Łodzianie Roku zostali wybrani w 1992 roku. Wtedy laureatami zostali Andrzej Ostoja-Owsiany, Jaromir Jedliński i Andrzej Pawelec. W rok później, po zmianie regulaminu i ograniczeniu liczby laureatów - Marek Markiewicz.
W 1994 roku wybrany został Jerzy Kropiwnicki, wtedy szef Centralnego Urzędu Planowania. W 1995 roku tytuł przypadł prof. Wacławowi Decowi. Po trzyletniej przerwie w dziejach plebiscytu tytuł za 1998 rok czytelnicy, widzowie i radiosłuchacze przyznali Janowi Machulskiemu. W kolejnych latach uhonorowani zostali Marek Edelman i Marcel Szytenchelm. W 2001 roku statuetka "Łodzianina Roku" wręczona została ks. Piotrowi Turkowi. Następnie - Piotrowi Dzięciołowi, prof. Tadeuszowi Robakowi i Markowi Belce. (Polskapresse)