Trwa ładowanie...
daivs9s

Andrzej Duda zawetuje kolejną ustawę? Sprawa wydaje się przesądzona

Tutaj bym się nie spodziewał weta - powiedział Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta, komentując ustawę o zmianach w KRS, przegłosowaną przez Sejm. Argumentem kluczowym dla głowy państwa jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
daivs9s

- Skrócenie niekonstytucyjnego sposobu wyboru wydaje się jak najbardziej logicznym i wyczekiwanym - stwierdził Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, komentując przegłosowane w środę przez Sejm zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Na pytanie, czy Andrzej Duda zawetuje nowelizację, odparł, że "tutaj by się nie spodziewał" weta prezydenta.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślił, że sam Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dotychczasowy sposób wyboru członków KRS był niekonstytucyjny. - Stwierdził to jedyny organ, który ma prawo to robić. Więc ta zagadka została rozwiązana i już nie będzie wątpliwości - stwierdził Dera. Według niego jest więc logiczne, że zmienia się sposób wyboru członków KRS, do czego zmierza Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz też: Prezydent zapowiada zmiany

19 czerwca TK uznał przepisy ws. Krajowej Rady Sądownictwa za niekonstytucyjne, wniosek do Trybunału złożył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

daivs9s

Prezydent Andrzej Duda w środę zawetował nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych autorstwa PiS. Było to pierwsze weto głowy państwa wobec ustawy partii rządzącej.

"Jak sugerują niektórzy komentatorzy i politycy, choć weto w sprawie RIO było dobrym posunięciem Andrzeja Dudy, wydaje się niemal nieprawdopodobne, aby w najbliższym czasie kolejny raz użył tego przysługującego mu uprawnienia" - pisze Marcin Makowski w opinie.wp.pl.

daivs9s

Podziel się opinią

Share
daivs9s
daivs9s