Trwa ładowanie...
d2pbszo

Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis Ustawy 2.0 dot. zatrudniania sędziów na uczelniach

Andrzej Duda zarzucił przepisowi Ustawy 2.0 "ingerencję w instytucjonalną i materialną autonomię uczelni, podważanie istoty akademickiej wolności badań naukowych". Regulacje zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda (na zdj.) zaskarżył przepis Ustawy 2.0 dot. zatrudniania sędziów na uczelniach
Andrzej Duda (na zdj.) zaskarżył przepis Ustawy 2.0 dot. zatrudniania sędziów na uczelniach (East News)
d2pbszo

Andrzej Duda: artykuł ogranicza swobodę uczelni w decydowaniu, kto i o czym ma nauczać

Ustawę "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" (tzw. Ustawa 2.0) dot. zatrudniania sędziów na uczelniach Andrzej Duda podpisał 1 sierpnia, a weszła ona w życie 1 października 2018 r. Zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego (TK) przez prezydenta art. 121a zaproponowano podczas prac nad ustawą w Senacie. Wprowadza ona dla urzędującego sędziego TK, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego (w tym sędziom w stanie spoczynku) prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

We wniosku do TK Andrzej Duda wskazał m.in., że artykuł 121a "ingeruje nie tylko w autonomię instytucjonalną, ale — co uznaję za fundamentalne — także w autonomię materialną szkoły wyższej". - Ograniczając swobodę uczelni w decydowaniu, kto i o czym ma nauczać, podważa istotę akademickiej wolności badań naukowych, nauczania i bycia nauczanym" - zaznaczył prezydent, cytowany przez PAP.

d2pbszo

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że rozwiązania zawarte w zaskarżonym przepisie Ustawy 2.0 "zaprzeczają urzeczywistnieniu zasady autonomii instytucjonalnej szkoły wyższej w aspekcie doboru i zatrudniania nauczycieli akademickich, o których mowa w tym przepisie. Odbierając szkole wyższej ustawowo przyznane kompetencje, likwidują jedną z barier chroniących działalność akademicką przed nieuzasadnioną ingerencją państwa".

Andrzej Duda: zaskarżony przepis narusza zapewnioną w Konstytucji autonomię szkół wyższych

Andrzej Duda ocenił, że zaskarżony zapis "nie łączy się ani bezpośrednio, ani nawet pośrednio z celem i przedmiotem Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce", której założeniem było poszerzenie uczelniom autonomii. Natomiast zatrudnienie sędziów na umowę o pracę na czas nieokreślony narusza — zdaniem Andrzeja Dudy — zapewnioną w Konstytucji autonomię szkół wyższych, podaje PAP.

- Wymienione ograniczenia autonomii instytucjonalnej oznaczają spetryfikowanie stanowisk pracy, które są (lub będą) zajmowane przez nauczycieli akademickich-sędziów oraz nauczycieli akademickich-sędziów w stanie spoczynku - napisał we wniosku Andrzej Duda.

"Pełne poparcie" dla wniosku prezydenta wyraził szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zaskarżony przez prezydenta przepis wzbudzał kontrowersje również w środowisku naukowym. - Jest to skandaliczny przepis i dlaczego on został wprowadzony, tego nie mogę zrozumieć - ocenił w listopadzie ub.r. na antenie jednej ze stacji radiowych rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys, cytowany przez PAP.

d2pbszo

Podziel się opinią

Share
d2pbszo
d2pbszo
Więcej tematów