Trwa ładowanie...

Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Szwecji

• Andrzej Duda jest z oficjalną wizytą w Szwecji • Celem wizyty jest pogłębianie współpracy politycznej i ekonomicznej • Prezydent na spotkaniu z Polonią mówił, że chciałby przyciągnąć emigrantów do Polski
Share
Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Szwecji
Źródło: PAP
d2urhsh

Andrzej Duda w Szwecji jest od wtorku i zakończy swoją wizytę 1 grudnia. Wizyta jest poświęcona dyplomacji ekonomicznej, polityce i spotkaniom z Polonią. I już kolejny raz, prezydent zabrał ze sobą przedstawicieli polskich start-upów. Młodzi przedsiębiorcy wezmą udział w forum dotyczącym innowacyjności. A prezydent spotka się ze szwedzkimi inwestorami, firmami i szwedzką izbą przemysłową.

Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią wyraził nadzieję, że Polacy mieszkający w Szwecji wrócą do kraju.A według polskiej ambasady w szwedzka Polonia liczy ponad 100 tys. osób. Prezydentowi zależy szczególnie na tych, którzy wyjechali z Polski w ostatnich latach. - Mam nadzieję, że Polsce uda się stworzyć warunki, które będą im sprzyjały, i to ich przekona, żeby wrócić do rodziny, do przyjaciół, do najbliższych, żeby się realizować w swoim kraju – powiedział Andrzej Duda.
##Prezydent o polityce bezpieczeństwa
Drugim celem wizyty są spotkania ze szwedzkimi politykami i królem. Krzysztof Szczerski powiedział, że Polskę i Szwecję wiąże współpraca w dziedzinie polityki bezpieczeństwa. Mimo że Szwecja nie jest w NATO, to odgrywa bardzo ważną rolę na Morzu Bałtyckim jako partner NATO.

Prezydent podczas spotkań będzie rozmawiać o przyszłości Europy, a zwłaszcza o polityce wschodniej UE. Polska i Szwecja razem stworzyły Partnerstwo Wschodnie w 2009 roku i zależy im na stabilności i pokoju w Europie Wschodniej.

d2urhsh

W czwartek rano prezydent spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, po czym spotkanie obu polityków w cztery oczy. Wezmą też udział w śniadaniu roboczym.

Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta poinformował, że Andrzej Duda podczas rozmów w Sztokholmie przedstawi negatywną opinię Polski na temat inicjatywy budowy gazociągu Nord Stream 2, a także ostatnich decyzji Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL.

d2urhsh

Podziel się opinią

Share
d2urhsh
d2urhsh
Więcej tematów