PolskaAndrzej Duda w orędziu wyjaśnia decyzję: stoję na straży Konstytucji RP

Andrzej Duda w orędziu wyjaśnia decyzję: stoję na straży Konstytucji RP

Prezydent w telewizyjnym orędziu wyjaśnił swoją decyzję o odebraniu przysięgi od wybranych w środę przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

03.12.2015 | aktual.: 03.12.2015 20:37

Andrzej Duda mówił w orędziu, że stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, zdecydował się zakończyć "niepotrzebne waśnie, podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego".

"Aby zakończyć waśnie"

Andrzej Duda powiedział, że odebrał przysięgę od nowo wybranych w środę sędziów TK "stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej" i by "zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego".

- Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej" - oświadczył Andrzej Duda w orędziu.

"Wadliwy prawnie wybór"

Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego prawnie wyboru osób-kandydatów na stanowiska sędziów TK - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie TK - zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił w orędziu, że gdy w maju odbierał zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta, apelował, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów.

- Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, "nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału". Dodał, że TK powinien być instytucją pluralistyczną i "politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować". - Tego oczekują od nich przecież obywatele - podkreślił prezydent.

"By w przyszłości nie pojawiły się wątpliwości"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierza powołać zespół, który zajmie się wypracowaniem zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania TK. Zaznaczył, że zaprosi do dialogu przedstawicieli wszystkich partii, byłych sędziów Trybunału oraz ekspertów.

Prezydent podkreślił, że przychyla się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów.

- Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, chciałby do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. - Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości - powiedział prezydent.

Zobacz także film udostępniony przez Andrzeja Dudę na profilu w serwisie Facebook:

Orędzie, 3 grudnia 2015

Posted by Andrzej Duda on 3 grudnia 2015

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3143)