Andrzej Duda o likwidacji "Memoriału". "Sumienia nie da się zdusić"
Andrzej Duda opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym odniósł się do likwidacji rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał". Prezydent podkreślił, że organizacja przyczyniła się do nagłaśniania zbrodni na Polakach. Na wiadomość o decyzji rosyjskiego Sądu Najwyższego zareagowały również władze i organizacje pozarządowe z innych europejskich państw.
28.12.2021 19:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Polska jest wdzięczna organizacji 'Memoriał', która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach. 'Memoriał' nie bez przyczyny nazywany jest 'sumieniem Rosji', a sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.
Nie tylko Duda. Komentarze po decyzji rosyjskiego Sądu Najwyższego
Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydały niemieckie organizacje pozarządowe, a wśród nich m.in. Fundacja Heinricha Boella, Amnesty International, niemiecki oddział stowarzyszenia pisarzy PEN, Fundacja Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora oraz Federalna Fundacja do spraw Badania Dyktatury SED.
"Memoriał jak żadna inna organizacja opowiada się za otwartą, przyjazną, demokratyczną Rosją, która dąży do pojednania we własnym społeczeństwie oraz z sąsiednimi państwami" - czytamy w ich wspólnym oświadczeniu. Zdaniem aktywistów państwo rosyjskie działając w ten sposób "walczy ze stawieniem czoła własnej historii niesprawiedliwości i pragnie zmonopolizować indywidualną i zbiorową pamięć".
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian stwierdził z kolei, że likwidacja Memoriału jest oburzająca. "To ogromna strata dla narodu rosyjskiego, który ma prawo czerpać korzyści z rzetelnej wiedzy o swojej przeszłości i ze społeczeństwa opartego na fundamentalnych wartościach promowanych przez Radę Europy - stróża praw człowieka na kontynencie" - napisał w oficjalnym komunikacie resortu.
W opinii czeskiego MSZ wtorkowa decyzja stanie się symbolem represji wobec społeczeństwa obywatelskiego Rosji. "Żadne społeczeństwo nie przetrwa długo, opierając swoją historię na kłamstwach" - czytamy w oświadczeniu czeskiej dyplomacji.
30 lat tropienia zbrodni i represji
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Od 30 lat "Memoriał" zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka, prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.