Trwa ładowanie...
d2jedz7

Andrzej Duda gospodarzem dożynek w Spale. "Rolnicy zasługują na szacunek i wdzięczność"

Prezydent Andrzej Duda gościł na święcie plonów w Spale. Wraz z Pierwszą Damą wziął udział we mszy św. w Kaplicy Polowej Armii Krajowej oraz ceremonii dożynkowej w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda testował lokalne specjały
Andrzej Duda testował lokalne specjały (PAP)
d2jedz7

- Sprawy wsi i rolnictwa są mi zawsze bliskie. Znam problemy rolników i nie zamierzam być wobec nich bierny. Praca na roli, szacunek do ziemi dającej chleb w wielkiej mierze ukształtowały polską kulturę. W imieniu Rzeczypospolitej, pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim polskim rolnikom za ofiarny wysiłek. To, co robią Państwo dla współrodaków i dla pomyślnego bytu Ojczyzny, zasługuje na ogromny szacunek i wdzięczność - mówił podczas przemówienia.

Po niedzielnym nabożeństwie para prezydencka przeszła ulicamy Spały wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski. Następnie na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu oglądała występ "Mazowsza" i wzięła udział w tzw. Miasteczku Regionów. W ramach wydarzenia prezentowano zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę każdego z 16 polskich województw. Obchody dożynek zakończył koncert Krzysztofa Cugowskiego.

Podczas obchodów prezydenckich dożynek można było również obejrzeć wystawę poświęconą ich pomysłodawcy Ignacemu Mościckiemu, z którego inicjatywy organizowano te uroczystości w latach 1927-1938. Tradycję organizacji spalskich dożynek po 62 latach przerwy wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. Po raz kolejny do tradycji powrócił prezydent Lech Kaczyński.

d2jedz7

Zobacz także: Wspólny Marsz Niepodległości. Zaskakująca prośba Jakiego do Trzaskowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jedz7

Podziel się opinią

Share

d2jedz7

d2jedz7
Więcej tematów