Trwa ładowanie...
d163q6r
IAR

Anders Breivik będzie studiował - nauka tylko z więziennej celi

Anders Breivik, sprawca masakry sprzed czterech lat, zostanie studentem uniwersytetu w Oslo. Będzie studiował korespondencyjnie, nie opuszczając swojej celi. - Spełnia wszystkie wymogi. Trzymamy się naszych zasad, Breivik zostanie przyjęty - powiedział agencji Reutera rektor uczelni Ole Petter Ottersen. Jak wyjaśnił, więźniowie mogą studiować, jeśli tylko pozwala im na to ich dotychczasowe wykształcenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anders Breivik podczas procesu, 2012 r.
Anders Breivik podczas procesu, 2012 r. (AFP, Fot: Heiko Junge)
d163q6r

Wiadomość, że Anders Breivik stara się o przyjęcie na uniwersytet, była dla wielu trudna do zaakceptowania. Niektórzy z obecnych studentów uczelni w Oslo byli wśród uczestników obozu młodzieżowego na wysepce Utoya zaatakowanych w lipcu 2011 roku przez Breivika, inni mieli znajomych wśród jego ofiar.

- Rozumiem, że nasza decyzja wywołuje wiele emocji. On próbował zniszczyć system. My musimy pozostać mu wierni - tłumaczy rektor Ottersen.

Studia, na które zapisał się Breivik, obejmują zagadnienia związane z demokracją, prawami człowieka, a także respektowaniem praw mniejszości. Na mocy nałożonego na niego wyroku, który nakazuje pozostanie w odosobnieniu, nie będzie mógł on uczęszczać na wykłady czy seminaria, a cała jego nauka będzie się odbywała poprzez personel więzienny. Breivik ma dostęp do książek, lecz nie do internetu.

d163q6r

W przyszłym tygodniu w Oslo zostanie otwarte "Centrum 22 Lipca". Będzie tam można znaleźć informacje na temat zamachu przeprowadzonego przez Breivika. Niektórzy krewni ofiar i osoby, które przeżyły atak, obawiają się jednak, że centrum może zamienić się w swoistą "galerię sławy" masowego mordercy.

36-letni Anders Breivik odsiaduje wyrok 21 lat więzienia za zamordowanie 77 osób w Oslo i na wysepce Utoeya. To najwyższy możliwy wymiar kary w Norwegii. Kara może być wielokrotnie przedłużana. Zamachowiec, utożsamiający się z polityczną skrajną prawicą, przyznał się do zarzucanych czynów, ale twierdził, że nie popełnił przestępstwa. Tłumaczył, że chciał jedynie zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji" w Europie.

d163q6r

Podziel się opinią

Share

d163q6r

d163q6r
Więcej tematów