Trwa ładowanie...
d2mnjev

Analitycy z rezerwą o klubach piłkarskich na GPW


Analitycy raczej sceptycznie odnoszą się do zapowiedzi klubów piłkarskich o ich wejściu na Giełdę Papierów Wartościowych. Ich zdaniem, kluby są słabe finansowo i ich akcje nie cieszyłyby się dużym powodzeniem wśród inwestorów.

d2mnjev

Pod względem finansowym polskie kluby na pewno nie stoją dobrze i pewnie nie cieszyłyby się dużym zainteresowaniem na giełdzie - powiedział Marcin Rams, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Myślę, że polskim klubom będzie bardzo trudno zdobyć taką pozycję, żeby korzystnie uplasować jakieś emisje - dodał Andrzej Osypowicz, doradca inwestycyjny BM BPH BPK. Uważa on, że większość klubów piłkarskich w Polsce boryka się z większymi lub mniejszymi kłopotami finansowymi.

Doświadczenia zachodnioeuropejskie pokazują, że często inwestycje w akcje klubów piłkarskich nie przynoszą korzyści dla akcjonariuszy - powiedział Osypowicz.

Według Ramsa, sytuacja finansowa klubów zachodnioeuropejskich pogarsza się też w wyniku problemów koncernów medialnych.

d2mnjev

Trudno ocenić sytuację finansową polskich klubów, ale na pewno są one w gorszej sytuacji ekonomicznej od klubów zachodnich, ostatnio nawet akcje zachodnich klubów nie cieszą się dużym powodzeniem, gdyż odbijają się na nich problemy koncernów medialnych, które mają trudności z płatnościami za telewizyjne przekazy meczy - uważa Rams.

Zdaniem analityków również poziom piłki nożnej w Polsce i w Europie Zachodniej jest bardzo różny.

Trudno będzie ulokować na rynku jakąkolwiek emisję, gdyż sukcesów sportowych kluby polskie jak na razie nie mają zbyt dużych - uważa Osypowicz. Chyba, żeby Polska reprezentacja zdobyła mistrzostwo świata - dodał Rams.

W środę Tele-Fonika KFK poinformowała w komunikacie, że chce wprowadzić na giełdę akcje Wisły Kraków w miejsce akcji Tele-Foniki Kable. Wniosek o wprowadzenie akcji spółki Wisła Kraków do publicznego obrotu ma trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd do 1 września.

Na początku kwietnia o zamiarze wprowadzenia na Giełdę Papierów Wartościowych swoich akcji informował również Lech Poznań. Klub podjął w tym celu współpracę z Bankiem Zachodnim WBK, który zajmuje się restrukturyzacją finansów Lecha.

W ubiegłym roku również Legia zapowiadała, że w 2002 roku, jako pierwszy piłkarski klub w Polsce, chce wejść na Giełdę Papierów Wartościowych. (an)

d2mnjev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mnjev
Więcej tematów